Зима. Подбайте про своє здоров’я Міська дитяча лікарня №5 детская больница Запорожье

Зима. Подбайте про своє здоров’я

Зниження температури повітря збільшує ризик виникнення переохолоджень та обморожень, але це не привід щоб сидіти вдома. Треба лише знати чим може бути небезпечне переохолодження та обмороження і як уникнути небажаних наслідків.

Переохолодження організму відбувається при тривалому перебуванні людини на холоді, коли витрати тепла більші за його вироблення.  Початок   переохолодження  має певні ознаки: збудження, озноб, синюшність губ, блідість, «гусяча шкіра», задишка, потім з’являються  втома, сонливість, слабкість, людина втрачає здатність пересуватися. При подальшому  переохолодженні потерпілий втрачає свідомість, у нього  може зупинитися дихання і серце.  Потрібно негайно звернутися за медичною допомогою, завести чи занести потерпілого до приміщення, накрити ковдрою або іншими теплими речами,  надати  теплі напої  (окрім алкоголю) і їжу.

Обмороження – пошкодження тканин тіла, викликане впливом низьких температур. Найчастіше від обмороження страждають вуха, ніс, щоки, пальці рук і ніг. При обмороженнях не можна  розтирати кінцівки,  обробляти спиртом,  поміщати потерпілого в гарячу ванну. Це може призвести до додаткової травматизації вражених ділянок та заносу інфекції. Потрібно забезпечити потерпілому перебування у теплому приміщенні, дати тілу поступово прогрітися та негайно звернутися за медичною допомогою.

Не забувайте! Найбільш схильні до переохолоджень і обморожень діти,  у них терморегуляція організму ще не налагоджена, тому перебування в морозний день на вулиці треба обмежити до 20-30 хвилин з перервами для обігріву в домашніх умовах.

Існує кілька простих правил, виконання яких дозволить уникнути переохолодження та обмороження:

1. Носіть просторий одяг, не виходьте на вулицю без головного убору, рукавичок та шарфу. Надавайте перевагу одягу з натуральних тканин.
2. Тісне взуття та відсутність устілки, можуть створювати передумови обмороження. У взуття необхідно вкладати теплі устілки, а шкарпетки одягати вовняні – вони поглинають вологу та залишають ноги сухими.
3. Обов’язково добре поїжте. Голодний шлунок не сприяє виробленню енергії, необхідної для боротьби з холодом.
4. Не використовуйте зволожуючий крем перед виходом на вулицю, змащуйте відкриті ділянки тіла жирним кремом, вазеліном або жиром.
5. Металеві прикраси на морозі носити не рекомендується, щоб уникнути «прилипання» цих предметів до шкіри. Під час прогулянок простежте, щоб дитина не торкалася відкритими частинами тіла до металу.
6. Не вживайте алкогольні напої. Алкоголь в крові сприяє переохолодженню, викликаючи велику втрату тепла, одночасно створюючи помилковий ефект зігрівання організму зсередини.
7. При появі перших ознак переохолодження активно рухайтесь і негайно шукайте місце де можна зігрітися.
8. Звертайтеся своєчасно за медичною допомогою, не лікуйтеся самостійно це може призвести до тяжких ускладнень.

Уникайте  переохолоджень і обморожень дотримуючись правил поведінки в умовах низьких температур і тоді перебування на свіжому повітрі принесе Вам та Вашим дітям задоволення та користь.

Будьте  уважні до себе та оточуючих  вас людей,  особливо дітей та людей похилого віку, можливо ваша увага і своєчасна допомога збереже чиєсь життя і здоров’я.

Автор статті: фельдшер із санітарної освіти Коваль Т.В.

Залишити відповідь

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Search

+