Зайва вага у дітей

Зайва вага у дітей

В своїй більшості дорослі люди ставляться до своє надмірної ваги негативно, але не так критично як до надлишкової маси своїх дітей.

Зайва вага у дітейОжиріння у дітей зустрічається сьогодні досить часто. Надмірну вагу мають понад 25% дітей. Ожиріння і надмірна вага визначаються як зайві жирові відкладення, які можуть завдати шкоди здоров’ю. Ожиріння виникає тоді, коли споживання енергії, яку отримують з їжею, перевищує її витрати протягом тривалого часу і діагностується як хронічне,  рецидивуюче  захворювання, що проявляється  надлишковим  накопиченням жирової тканини.

Тільки у 2% дітей надмірна вага появляється на тлі захворювань, а у 98% виникає в результаті неправильного харчування і зниження фізичної активності дітей. Ожиріння  яке почалось в дитячому та підлітковому віці — прогресує і веде до ускладнень: розвитку цукрового діабету, захворювань серцево-судинної системи, підвищення ризику передчасної смерті, онкологічних захворювань тощо. Організм дітей має здатність легко боротися із зайвою вагою. Навіть якщо дитина має зайві кілограми,  але при цьому залишається рухливою та активною,  це не викликає у батьків переживань.

Труднощі починаються пізніше, при статевому дозріванні організму. У цей період розвиток організму базується на побудову основи, яка буде закладена в людині протягом усього життя. Якщо організм  дитини буде перевантажений  зайвою вагою, то наслідки цього потім обов’язково проявляться. Щоб уникнути проблем у майбутньому,  батькам   треба знати чи відповідає вага дитини нормі.

Часто батьки самі не можуть визначити, страждає їхня дитина ожирінням або ж він просто вгодований. Для вирішення цього питання можна спробувати самостійно з’ясувати, чи є у вашої дитини зайва вага, за допомогою спеціальних формул  та таблиць.

Нормальна вага дитини віком від  2 до 7 років вираховується наступним чином: вік малюка множиться на два і до одержаного числа додається вісім.  Але це приблизний  підрахунок.   

Дитячий і підлітковий організм в період дорослішання   безперервно розвивається  індивідуально і тому в різні періоди розвитку одна дитина може відрізнятися від іншої дитини, і співвідношення її ваги і зростання теж можуть  різними. 

Для того щоб встановити показник норми маси тіла дитини є визначені стандартні показники ІМТ (індекс маси тіла) для різного віку дітей. ІМТ = Вага / (зріст в метрах)2. Завдяки  отриманим даним,  можна  дізнатися  чи відповідає нормі  вага  дитини даного віку.  Відповідь  на таблиці. 

Якщо ІМТ вище 85th – це вказує на надмірну вагу і потребу в коригування їжі, а те що вище 97th  говорить про ожиріння і потребу в лікуванні.

Зайва вага у дітейЯк що ви виявили  надлишкову вагу у вашої дитини – перш ніж самостійно «садити»  її  на дієту, необхідно з’ясувати причини, за якими відбувається набір зайвої ваги, і узгодити свої дії з лікарем. Необхідно пам’ятати, що дитячий організм росте і йому необхідний матеріал для будови кісток скелета і тканин. Харчування дитини повинно бути збалансованим. У раціоні дитини обов’язково повинні бути присутні продукти багаті білком. Щодня включайте в меню нежирні сорти м’яса, риби і яйця. Слідкуйте за тим,  щоб дитина вживала кефір, знежирений сир і молоко. Дієта для дітей з ожирінням передбачає не лише обмеження в певних продуктах, але і дотримання правильного режиму харчування. Потрібно виробити у дитини звичку їсти часто (5-6 разів на день), але невеликими порціями і в певні години, щоб основна частина їжі вживалася в першій половині дня, коли дитина найбільше рухається.  Завдяки  цьому їжа буде краще перетравлюватися, а  не перетворюватися у жирові відкладення. Сподіватися, що прийняття лікарських засобів, без дотримання режиму харчування і фізичного навантаження, допоможе схуднути не треба. На сьогодні лікарських засобів, які б стовідсотково лікували ожиріння у дітей не існує.  

Знизити апетит дитини можна виключивши з раціону приправи, наваристі бульйони, прянощі, смажені страви, гострі, копчені і солоні закуски.

Крім того, потрібно більше часу приділяти фізичним навантаженням та пішим прогулянкам,  обмеживши час  проведення  дитини за гаджетами. 

І головне – батькам дітей, що страждають надмірною вагою, ні в якому разі не можна сварити їх за це, або ображати. Це не тільки не допоможе, але ще і віддалить дитину від вас. Дитина повинна знати, що батьки її люблять за те, що вона у них є. Краще допомогти дитині  розібратися в причинах утворення зайвої ваги  і запропонувати разом впоратися з  проблемою.   

Пам’ятайте!  Дитина   потребує підтримки, яку можуть дати їй тільки  батьки. Відповіді на всі Ваші запитання ви можете отримати у педіатра, який у разі необхідності призначить консультацію дитячого ендокринолога. 

Зайва вага у дітей

Зайва вага у дітей

Автор статті: дитячий лікар-ендокринолог вищої кваліфікаційної категорії КУ «ЗМБДЛ №5», головний позаштатний дитячий ендокринолог департаменту охорони здоров’я Запорізької міської ради Токарева Н.Я.

Залишити відповідь

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Введіть для перевірки *

Search

+
Запорізька міська багатопрофільна дитяча лікарня №5
Нам важлива ваша думка і ми будемо вдячні за відгуки, вони допоможуть нам ставати краще заради здоров'я дітей!

Введіть для перевірки *