Всесвітній день боротьби проти раку

Всесвітній день боротьби проти раку

4 лютого, щорічно за ініціативою Міжнародного союзу проти раку проводяться заходи до Всесвітнього дня боротьби проти раку. На теперішній час це актуальна проблема, як для дорослого так і для дитячого населення.

У світі смертність дорослого населення від онкологічних захворювань займає третє місце серед усіх причин смертності після серцево-судинних захворювань та травматизму. А у дитячому віці – друге місце, поступаючись лише нещасним випадкам.

У Запоріжжі, як і в Запорізькій області протягом багатьох років зберігається тенденція щодо збільшення захворюваності на злоякісні новоутворення і смертності від них. За даними регіонального канцер-реєстру КУ «Запорізький обласний клінічний онкологічний диспансер» кількість первинних хворих в місті за 2018 рік склала 3125 (по області – 6056), в 2017 році по місту – 3036 ( по області – 5987 хворих).

Відомо, що виникнення 40% ракових захворювань пов’язані з різкими зростаннями факторів ризику, таких як тютюнопаління, ожиріння, пов’язане з вживанням перероблених харчових продуктів з високим вмістом жирів, цукру і солі, недостатнє споживання фруктів і овочів, малорухливий спосіб життя. Існують також патогенні мікроорганізми, що викликають рак, приміром віруси. Також серед факторів ризику розглядається і вплив навколишнього середовища.

Рак – це тривалий багатостадійний процес, і якщо він діагностований на ранній стадії, то є можливість вилікувати злоякісні пухлини майже всіх локалізацій. Медичні огляди не рідше одного разу на рік за місцем проживання, роботи чи за особистим вибором дозволяють виявити хворобу на ранніх стадіях захворювання, своєчасно пролікуватись та вжити заходів для попередження рецидивів захворювання.

Кожен може уберегти себе не тільки від онкологічних, а й інших захворювань віддавши перевагу активному, здоровому способу життя, адже третина усіх смертей від раку трапляється за наявності чотирьох основних модифікованих факторів ризику: тютюнопаління, нездорове харчування та ожиріння, споживання алкоголю та брак фізичної активності. Потрібно зазначити, що грудне вигодовування захищає матерів від раку молочної залози.

У боротьбі з раком величезна роль відводиться профілактиці онкологічних захворювань, а саме  усунення впливу на людину канцерогенних (що викликають рак) речовин (тютюновий дим, алкоголь). Куріння сприяє розвитку раку стравоходу, сечового міхура та підшлункової залози. При систематичному вживанні алкоголю вірогідність розвитку раку стравоходу збільшується в 100 разів.

У розвитку ракових захворювань важливу роль відіграє характер харчування. У профілактичних цілях рекомендується збагатити раціон харчування продуктами рослинного походження з високим вмістом вітамінів А, С і Е, які мають антиоксидантну і онкопротекторну дію.

Крім того, давно встановлено чіткий взаємозв’язок між психічним здоров’ям людини і злоякісними захворюваннями. Нервово-психічні травми, емоційна пригніченість і депресія підвищують ймовірність розвитку злоякісного процесу в будь-якій частині організму.

Деякі види раку розвиваються внаслідок вірусної інфекції. На сьогоднішній день розроблена вакцина від деяких видів папіломи людини високого онкогенного ризику, що викликають рак шийки матки.

Висока смертність від онкологічних захворювань насамперед пов’язана з пізнім зверненням хворого до лікаря, коли хворобу вже складно вилікувати. На сьогодні досягнення сучасної медицини дозволяють діагностувати і повністю лікувати рак на ранніх стадіях, а також усувати безліч передпухлинних станів.  

Заходи, спрямовані на діагностику передпухлинних станів, а також виявлення онкологічних захворювань на ранніх стадіях забезпечують високу ефективність як хіміотерапевтичного, так і хірургічного лікування пухлини.

Спеціалізована онкологічна допомога населенню міста Запоріжжя надається в КУ «Запорізький обласний клінічний онкологічний диспансер» Запорізької обласної ради на 305 ліжок з консультативною поліклінікою на 130 відвідувань, в радіологічному відділенні КУ «Міська клінічна лікарня екстреної і швидкої медичної допомоги м. Запоріжжя» на 40 ліжок та 8 онкологічних кабінетах закладах охорони здоров’я міста, де працює 10 лікарів-онкологів. Протягом 2018 року для онкологічних хворих на відпуск медикаментів безкоштовно і на пільгових умовах з бюджету міста виділено 525, 6 тис. гри.

Турбота про власне здоров’я, відмова від шкідливих звичок, регулярне проходження профілактичних оглядів та звернення до лікаря при появі найменших сумнівів щодо стану свого здоров’я – це шлях до повноцінного та якісного життя.

Всесвітній день боротьби проти раку

 

Залишити відповідь

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Введіть для перевірки *

Search

+
Запорізька міська багатопрофільна дитяча лікарня №5
Нам важлива ваша думка і ми будемо вдячні за відгуки, вони допоможуть нам ставати краще заради здоров'я дітей!

Введіть для перевірки *