Туберкульоз – небезпека яка стосується кожного
Щороку 24 березня в усьому світі проводиться День боротьби з туберкульозом. Саме цього дня в 1882-му році в Берліні доктор Роберт Кох оголосив про відкриття цієї страшної хвороби, яка до цих пір загрожує кожному з нас.
Туберкульоз – одне з найдавніших інфекційних захворювань, яке займає одне з перших місць в світі по смертності та інвалідизації серед населення.
Туберкульоз вражає практично всі органи і системи організму. Зазвичай це легені, рідше – нирки, спинний мозок та інші органи. Небезпечною для оточуючих є лише легенева, відкрита форма туберкульозу.
Збудник туберкульозу – мікобактерія (паличка Коха). Джерелом зараження є хворі люди або домашні тварини. В природі мікобактерія стійка до впливу факторів навколишнього середовища і може зберігати свою життєдіяльність більше 6 місяців.
Передається хвороба повітряно-крапельним шляхом при кашлі, чханні, розмові хворого на туберкульоз. В повітря, на підлогу і стіни кімнати, предмети побуту потрапляють дрібні крапельки мокротиння й слини з мікобактеріями. Це обумовлює можливість контактно-побутової передачі через посуд, білизну, книги тощо.
На туберкульоз хворіють не тільки люди, але і тварини. Тому можливе зараження при вживанні не кип’яченого молока, не провареного м’яса, яєць, при догляді за хворими домашніми тваринами.
Кожен може захворіти на туберкульоз, де завгодно і необов’язково в результаті прямого контакту з хворим, не зважаючи на вік, стать, соціальне положення. Проте, надзвичайно високий ризик захворіти мають діти, імунна система, яких ще повністю не сформована і не досконала.
Проникаючі в організм мікобактерії туберкульозу розповсюджуються в організмі людини, але не обов’язково викликають захворювання, багато з них гинуть, деякі можуть зберегти життєздатність і роками перебувати в організмі, до пори до часу не завдаючи йому шкоди. Несприятливі чинники – погані житлові умови, неповноцінне харчування, брак якісної питної води, стреси, недосипання, зниження імунітету внаслідок перенесених інших хвороб, низька санітарна культура населення, шкідливі звички збільшують ризик зараження і розвиток тяжкого захворювання.
Початкові форми туберкульозу протікають безсимптомно. Виявити туберкульоз у дітей можна при туберкулінодіагностиці (проба Манту), а у дорослих – при флюорографічному обстеженні. Ознаки захворювання наростають поступово – слабкість, пітливість, лихоманка, задуха, стійкий кашель більше ніж 2 тижні, відсутність апетиту, безпричинне схуднення. При виявлені подібних симптомів не гайте час та звертайтеся за медичною допомогою до лікаря.
Щоб не захворіти на туберкульоз важливо дотримуватися простих правил:
- своєчасно вакцинувати дітей;
- проводити своєчасне обстеження (флюорографічне обстеження – дорослим, проба Манту – дітям);
- уникати контакту з хворими на туберкульоз;
- дотримуватися правил особистої гігієни та гігієни приміщень;
- дотримуватися повноцінного та раціонального харчування;
- вести здоровий спосіб життя;
- відмовитися від шкідливих звичок;
- дотримуватися режиму праці та відпочинку;
- уникати стресів;
- вести активний спосіб життя і частіше перебувати на свіжому повітрі та посміхатися.
Своєчасне звернення за медичною допомогою та виконання запобіжних заходів врятує життя Вам та Вашим близьким! Будьте здорові!
Автор статті: фельдшер із санітарної освіти Коваль Т.В.