Туберкульоз - небезпека яка стосується кожного Міська дитяча лікарня №5 детская больница Запорожье

Туберкульоз – небезпека яка стосується кожного

Щороку 24 березня в усьому світі проводиться День боротьби з туберкульозом. Саме цього дня в 1882-му році в Берліні доктор Роберт Кох оголосив про відкриття цієї страшної хвороби, яка до цих пір загрожує кожному з нас.

Туберкульоз – одне з найдавніших інфекційних захворювань,  яке займає одне з перших місць в світі по смертності та інвалідизації серед населення.

Туберкульоз - небезпека яка стосується кожного Міська дитяча лікарня №5 детская больница ЗапорожьеТуберкульоз вражає практично всі органи і системи організму. Зазвичай це легені, рідше – нирки, спинний мозок та інші органи. Небезпечною для оточуючих є лише легенева, відкрита форма туберкульозу.

Збудник туберкульозу – мікобактерія (паличка Коха). Джерелом зараження є хворі люди або домашні тварини. В природі мікобактерія  стійка до впливу факторів навколишнього середовища і може зберігати свою життєдіяльність більше 6 місяців.

Передається хвороба повітряно-крапельним шляхом  при кашлі, чханні, розмові хворого на туберкульоз. В повітря, на підлогу і стіни кімнати, предмети побуту потрапляють дрібні крапельки мокротиння й слини з мікобактеріями. Це обумовлює можливість контактно-побутової передачі через посуд, білизну, книги тощо.

На туберкульоз хворіють не тільки люди, але і тварини. Тому можливе зараження при вживанні не кип’яченого молока, не провареного м’яса, яєць, при догляді за хворими домашніми тваринами.

Кожен може захворіти на туберкульоз, де завгодно і необов’язково в результаті прямого контакту з хворим, не зважаючи на вік, стать, соціальне положення. Проте,  надзвичайно високий  ризик  захворіти  мають діти,  імунна система, яких ще повністю не сформована і не досконала.

Проникаючі в організм мікобактерії туберкульозу розповсюджуються в організмі людини, але не обов’язково викликають захворювання, багато з них гинуть, деякі можуть зберегти життєздатність і роками перебувати в організмі, до пори до часу не завдаючи йому шкоди. Несприятливі чинники – погані житлові умови, неповноцінне харчування, брак якісної питної води, стреси, недосипання, зниження  імунітету внаслідок перенесених інших хвороб, низька санітарна культура населення, шкідливі звички збільшують ризик зараження і розвиток тяжкого захворювання.

Туберкульоз - небезпека яка стосується кожного Міська дитяча лікарня №5 детская больница ЗапорожьеПочаткові форми туберкульозу протікають безсимптомно. Виявити туберкульоз у дітей можна при туберкулінодіагностиці (проба Манту), а у дорослих – при флюорографічному обстеженні. Ознаки захворювання наростають поступово – слабкість, пітливість, лихоманка, задуха, стійкий кашель більше  ніж 2 тижні, відсутність апетиту, безпричинне схуднення. При виявлені подібних симптомів не гайте час та звертайтеся за медичною допомогою до лікаря.

Щоб не захворіти на туберкульоз важливо дотримуватися простих правил:

  • своєчасно вакцинувати дітей;
  • проводити своєчасне обстеження (флюорографічне обстеження – дорослим, проба Манту –  дітям);
  • уникати контакту з хворими на туберкульоз;
  • дотримуватися правил особистої гігієни та гігієни приміщень;Туберкульоз - небезпека яка стосується кожного Міська дитяча лікарня №5 детская больница Запорожье
  • дотримуватися повноцінного та раціонального харчування;
  • вести здоровий спосіб життя;
  • відмовитися від шкідливих звичок;
  • дотримуватися режиму праці та відпочинку;
  • уникати стресів;
  • вести активний спосіб життя і частіше перебувати на свіжому повітрі та посміхатися.

Своєчасне звернення за медичною допомогою та виконання запобіжних заходів врятує життя Вам та Вашим близьким! Будьте здорові!

Автор статті: фельдшер із санітарної освіти Коваль Т.В.

Залишити відповідь

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Search

+