Сучасні можливості діагностики при захворюванні гастриту та виразок шлунка Міська дитяча лікарня №5 детская больница Запорожье

Сучасні можливості діагностики при захворюванні гастриту та виразок шлунка

Останнім часом гостро стоїть проблема захворюваності шлунково-кишкового тракту у дітей. Одна з провідних причин захворюваності шлунково-кишкового тракту у дітей – це інфекція Helicobacter pylori. Найчастіше інфекція виявляється у дітей у віці 6-7 років, коли діти починають ходити в школу. Другий пік ймовірності інфікування припадає на вік 13-15 років, коли соціальна активність дітей також збільшується.

Сучасні можливості діагностики при захворюванні гастриту та виразок шлунка Міська дитяча лікарня №5 детская больница ЗапорожьеHelicobacter pylori – головний збудник хронічних гастритів і виразок шлунка. Назва бактерії Helicobacter pylori (далі – Н.pylori) походить від «пілорі», що вказує на головне місце проживання – пілоричному відділі шлунка, і «хеліко», яке дає характеристику форми бактерії: гвинтоподібний, спіралевидні. Як правило, Н.pylori передається через слину і слиз людини при контакті. Зазвичай, зараження відбувається побутовим шляхом через посуд і засоби особистої гігієни, а також через поцілунки. Відомо, що в групу ризику завжди потрапляє сім’я і друзі, які часто контактують з хворим. Доведено, що вона легко протистоїть потужній руйнівній дії кислотного середовища шлунку і при попаданні в шлунок людини, така бактерія не гине.

Сучасні можливості діагностики при захворюванні гастриту та виразок шлунка Міська дитяча лікарня №5 детская больница ЗапорожьеЗа допомогою своїх джгутиків Н.pylori без зусиль переміщається в слизовій стінці шлунку, а також може на ній закріплюватися. Бактерії легко проникають в слизові оболонки, руйнують їх, що викликає запалення слизової оболонки шлунку (гастрити), а потім можуть розвиватися ерозії і виразки. Вважається, що за відсутності лікування істотно збільшується ризик появи раку шлунку.

Нині ідентифіковані три головні фенотипи Н.рylori кожен з них призводить до ряду патофізіологічних відхилень, які пояснюють різний перебіг захворювання.

Найпоширеніший фенотип Н.pylori, може викликати простий або доброякісний гастрит. Цей фенотип зазвичай відзначається у пацієнтів, у яких захворювання перебігає безсимптомно або з невеликими загостреннями і  впродовж життя пацієнта не розвивається будь-яка серйозна шлункова патологія. Хелікобактеріоз є причиною гастритів в 50-96% випадків.

Другий фенотип – так званий фенотип дуоденальної виразки, що зустрічається приблизно у 15% інфікованих пацієнтів. У хворих з цим фенотипом спостерігається виражене запалення антрального відділу шлунку, дванадцятипалої кишки і дуже висока кислотність, що сприяє розвитку пептичних виразок. Виразкова хвороба шлунку і дванадцятипалої кишки обумовлена Н.pylori у 70-100% випадків.

Третій і найсерйозніший фенотип – фенотип шлункового раку, який характеризується переважанням гастриту тіла шлунку, швидким розвитком шлункової атрофії, метаплазії слизової оболонки, що збільшує ризик розвитку раку шлунку. Ці відхилення, вражають приблизно 1% інфікованих Н.pylori хворих. Розвиток онкологічних захворювань (карциноми шлунку і В-клітинної лімфоми шлунку) пов’язаний з Н.pylori у 70-80% випадків.

Методи виявлення бактерії Helicobacter pylori

Головними критеріями в оцінці будь-якого методу, у тому числі і по виявленню Н.pylori, виявляється його чутливість і специфічність. Чим вище чутливість і специфічність методу, тим, відповідно, вище і його точність. Методи визначення Н.pylori поділяються на інвазивні та неінвазивні.

Сучасні можливості діагностики при захворюванні гастриту та виразок шлунка Міська дитяча лікарня №5 детская больница ЗапорожьеІнвазивні методи діагностики Н.pylori використовуються при проведенні ендоскопії шлунку. Матеріалом для дослідження є біоптат слизової оболонки шлунку. Існує декілька методів виявлення Н.pylori у біоптатах слизової оболонки шлунку: гістологічний метод, уреазний тест та культуральний метод. 

Гістологічний метод є “золотим стандартом” діагностики Н.pylori. Він відрізняється високою специфічністю, що досягає майже 100%. До безперечних переваг гістологічного методу слід віднести можливість не тільки ідентифікації бактерій Н.pylori, але і оцінки їх взаємовідносин із слизовою оболонкою, вираженості змін останній (запалення, атрофія, метаплазії і дисплазії). Недоліком методу є його інвазивність і тривалість отримання результатів до 7-10 днів.

Швидкий уреазний тест для виявлення Н.pylori у біоптаті найбільш поширений в практиці досліджень. До переваг цього тесту відноситься простота і можливість отримання швидкої (впродовж декількох хвилин) відповіді, а так само висока чутливість і специфічність.

Культуральний (бактеріологічний) метод визначення Н.pylori, як правило, використовується в наукових дослідженнях і великого практичного застосування не має.

Сучасні можливості діагностики при захворюванні гастриту та виразок шлунка Міська дитяча лікарня №5 детская больница ЗапорожьеНеінвазивні методи діагностики – це методи, що не вимагають ендоскопічного огляду. Вони включають дихальний тест з сечовиною, визначення титрів антигенів Н.pylori у калі і антитіл до Н.pylori у крові.

Дихальний тест з сечовиною C13 (ізотоп вуглецю) впродовж багатьох років вважається найбільш точним методом діагностики інфекції Н.pylori серед неінвазивних тестів. Цей тест широко використовується за кордоном, має дуже високу чутливість (95-97,5%) і специфічність (93-100%). Переваги методу незаперечні у зв’язку зі швидкістю отримання результатів, його простотою у виконанні і високою точністю. В той же час, його істотним мінусом є досить висока вартість.

Визначення наявності антигенів  Н.pylori у калі “стілець-тест” – відносно новий метод діагностики, ґрунтований на виявленні антигену Н.pylori у калі за допомогою набору спеціальних реагентів. Численні наукові дослідження довели його високу чутливість (більше 96%) і специфічність (близько 95%). Цей тест вважається “золотим стандартом” в первинної діагностики Н.pylori інфекції і контролю антихелікобактерної  терапії. Простота, технічна  доступність, швидкість отримання результатів, відсутність вікових обмежень методу дозволяють широко використати його в практичній медицині.

Таким чином, наявні нині в арсеналі лікаря різні методи діагностики Н.pylori дозволяють виявити цю бактерію в переважній більшості випадків. Грамотний підхід у виборі діагностичного тесту може забезпечити якісну і своєчасну верифікацію цього збудника,  і, як слід,  своєчасне лікування захворювань, викликаних цією інфекцією. У будь-якому разі, останнє слово за вибором способу діагностики Н.pylori залишається за лікарем. Своєчасно звертайтесь за медичною допомогою до спеціалістів та будьте здорові.

Автор статті: дитячий лікар-гастроентеролог Скалозубова І.Б.

Залишити відповідь

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Search

+