Спокій, тільки спокій: 5 простих способів самостійно зняти стрес

Спокій, тільки спокій: 5 простих способів самостійно зняти стрес

Напевно, кожен з нас неодноразово відчував на собі, що таке стрес. Більш того – багато перебувають у цьому стані кожен день, починаючи з пробудження і закінчуючи відходом до сну. Дзвінок будильника, ранкова метушня, пробки по дорозі на роботу, тиск з боку колег та інші стресогенні ситуації, які повторюються постійно.

Може здатися, що стрес – неминуче явище, боротися з яким в умовах міського життя просто безглуздо. Однак лікарі та психологи нагадують: відчуття зведеної внутрішньої пружини не тільки джерело психологічного дискомфорту, але й провокуючий фактор для багатьох хронічних недуг. А значить, подолання стресу – це обов’язковий компонент профілактики здоров’я.

Якщо говорити просто, то стрес – це перевантаженість мозку інформацією або враженнями, які можуть викликати захисне гальмування. А тепер згадайте, що в нашому тілі є основним споживачем енергії? Відповідь: центральна нервова система, мозок. 75% чистого фізіологічної енергії з’їдає мозок, нервова система, і тільки 25% йде у м’язи. Тому, коли мозок знаходиться в «ступорі», автоматично знижуються загальні властивості організму. Отже, що б ви з собою не робили, яку б каву не пили, який би курс масажу не проходили, ви ніколи не піднімете свій ресурс, поки не розслабите голову.

Спокій, тільки спокій: 5 простих способів самостійно зняти стрес

Ефективним нелікарським методом зняття стресу є аутогенне тренування. Це психотерапевтична методика, що дозволяє відновити рівновагу, порушену в результаті стресу. Вона ґрунтується на релаксації, та самовихованні. Ряд вправ дозволяє розслабити м’язи, нормалізувати серцебиття та дихання, усунути головний біль. Формули аутогенного тренування допомагають виробити байдужість до дратівливих факторів, позбутися нав’язливої ​​залежності від чого-небудь та активізувати розумові процеси. Ось декілька простих вправ від психолога, які ви легко зможете виконати.

«Швидка допомога»

1. Дихання.
(Приклад 1) «Вдих-видих». Як тільки відчули наближення стресу – потемніло в очах, затряслися руки, серце закалатало – зробіть кілька вдихів. Повільно виконуйте глибокий вдих через ніс; на піку вдиху на мить затримайте дихання, після чого зробіть через ніс видих як можна повільніше. Це заспокійливе дихання. Намагайтеся думати під час дихання про щось абстрактно – логічне (наприклад – повторення таблиці множення). (Приклад 2) Лівостороннє дихання – Пальцем затискаємо праву ніздрю. Дихаємо лівої ніздрів спокійно, неглибоко і навпаки.

2. «Масаж активних точок».
Вказівними пальцями обох рук по масажуйте (до 10 раз) точки на лобі між бровами, на скронях та за вухами.

3. «Посмішка».
Якомога ширше посміхніться собі, показуючи зуби (допомагає зняти м’язову напругу).

4. Розслаблюємо тіло.
Якщо все навколо викликає у вас напруження та з’являється відчуття втрати самовладання, цей комплекс можна виконати прямо на місці, за столом, практично непомітно для оточуючих:

  • так сильно, як можете, напружте пальці ніг та потім розслабте їх;Спокій, тільки спокій: 5 простих способів самостійно зняти стрес
  • напружте та розслабте ступні ніг;
  • напружте та розслабте коліна;
  • напружте та розслабте м’язи сідниць;
  • напружте та розслабте живіт;
  • розслабте спину та плечі;
  • розслабте шию;
  • розслабте лицеві м’язи.

Важливо! По-можливості посидьте спокійно кілька хвилин, насолоджуючись повним спокоєм.

5. Інвентаризація.
Озирніться навколо та уважно огляньте приміщення, в якому ви перебуваєте. Повільно, не кваплячись, подумки знайдіть в приміщенні, в якому ви перебуваєте (наприклад – 7 зелених предметів), «переберіть» всі предмети один за іншим поглядом. Намагайтеся повністю зосередитися на цій «інвентаризації». Говоріть подумки самому собі: «Зелена обкладинка книги, зелена ваза для квітів» і т. д. Зосередившись на кожному окремому предметі, ви позбудьтеся внутрішньої стресової напруги, спрямовуючи свою увагу на раціональне сприйняття навколишнього оточення.

Спокій, тільки спокій: 5 простих способів самостійно зняти стресДля зняття стресу також спробуйте зайнятися спортом – фізичні навантаження відмінно знімають нервову напругу. Знайомі з дитинства вправи (присідання, стрибки, нахили) допоможуть досягти потрібного ефекту за умови регулярних занять. Найкраще їх виконувати на свіжому повітрі. Також при стресі для зняття напруги рекомендується плавати, їздити на велосипеді, грати в волейбол, теніс, футбол. Є інші варіанти занять, такі як йога, пілатес, тай-чи і т.д. Ряд духовних та фізичних практик дозволить не тільки позбавити організм від симптомів стресу, але і переглянути ставлення до причин, що викликали його.

Ще одним продуктивним методом зняття стресу є хобі-терапія. Малювання, музика, вишивка, малюнок, рибалка, кулінарія, квітникарство – улюблена справа дозволить відволіктися від проблем та отримати від життя задоволення. Цього ж ефекту можна досягти подорожуючи.

Якщо розібратися в собі та в проблемі самостійно не виходить, допоможе робота з психологом. При хронічному стресі та загрозі зриву психотерапевт (не психолог) може порадити поєднувати немедикаментозні методи з лікарськими.

Пам’ятайте, ми самі, своїми звичними очікуваннями, формуємо щасливі або нещасні події, які з нами відбуваються. Кожна людина може стати здоровим, спокійним та успішним, зробити раз і назавжди свій вибір БУТИ ЩАСЛИВИМ! Але не варто ігнорувати симптоми нервового перенапруження – все ж потрібно звернутися до фахівця і після курсу терапії повернутися до повноцінного життя, сповненою кольорів та приємних моментів. Будьте здорові!

Автор статті:  практичний психолог  Махончук А.С.

Залишити відповідь

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Введіть для перевірки *

Search

+
Запорізька міська багатопрофільна дитяча лікарня №5
Нам важлива ваша думка і ми будемо вдячні за відгуки, вони допоможуть нам ставати краще заради здоров'я дітей!

Введіть для перевірки *