Що ви не знаєте про кір Міська дитяча лікарня №5 детская больница Запорожье

Що ви не знаєте про кір

Планова імунізація дозволила пересічному населенню забути про деякі важкі та смертельно небезпечні інфекційні хвороби. Але прогалини в проведенні щеплень час від часу нагадують нам про їх існування. Так сталося в поточному році з кором. Випадки кору реєструвались у 15 областях України, зі значною кількістю у Одеській та Івано – Франківській областях. Вирував кір і в країнах Европи, зокрема, в Румунії.

Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) наводить такі дані:

  • кір є вкрай заразною, тяжкою хворобою вірусного походження. В 1980 році, до широкого розповсюдження вакцинації, зареєстровано 2,6 мільйони випадків смерті від кору;
  • кір залишається однією з основних причин смертності серед дітей від 0 до 5 років в усьому світі.  За оцінками, в 2015 році від кору померло 134 200 людей, більшість з яких – діти у віці до 5 років;
  • заходи щодо імунізації надали значну дію на зниження смертності від кору.

По статичним даним ВООЗ в період 2000-2015 років завдяки вакцинації смертність від кору зменшилась з 651 600  випадків до 134 200.

Зараження людини відбувається повітряно-крапельним шляхом – вірус виділяється при розмові, кашлі, чиханні. Потіком повітря вірус розноситься на значні відстані, у сусідні приміщення, може проникати через щілі, вентиляційні ходи навіть на інші поверхи.

Симптоми та ознаки захворювання на кір

Інкубаційний період (від моменту зараження до перших симптомів хвороби) кору  становить 8-17 днів, після чого з’являються перші ознаки захворювання.

Розвиток  хвороби відбувається в 3 періоди:

1 період – катаральний проявляється після періоду інкубації вірусу. Першими ознаками кору є загальне нездужання, слабкість, головні болі, почервоніння очей (кон’юнктивіт), втрата апетиту, підвищення температури тіла. Далі з’являється нежить, сухий кашель, осиплість голосу, світлобоязнь, гіперемія слизових оболонок ротової порожнини і глотки, а також дрібні білі плями на внутрішній поверхні щік. Тривалість катарального періоду кору становить 3-5 діб.

2 період – висипання характеризується максимальною концентрацією вірусу в крові і появою висипу, що по мірі розвитку збільшується, захоплюючи здорові ділянки шкірного покриву. На початку висип з’являється, на обличчі і верхній частині шиї. Приблизно через 3 дні поширюється по всьому тілу, з’являється на руках і ногах.

3 період – пігментації зазвичай настає на 4-5 день після висипу характеризується зниженням ознак кору,  поліпшується самопочуття хворого, знижується температура тіла за рахунок вироблення імунною системою антитіл, які нейтралізують вірус. Висип по тілу починає бліднути, перетворюючись у світло-коричневі плями, які в свою чергу, через 7 днів зникають.

Імунітет після боротьби з інфекцією слабшає, але повільно відновлюється. Організм під час відновлення є вразливим для інших видів інфекції, особливо бактеріальної природи, і патогенних чинників.

Більшість смертельних випадків кору відбувається через ускладнення. Найчастіше ускладнення розвиваються у дітей до п’яти років або у дорослих людей. Найсерйозніші ускладнення включають сліпоту, енцефаліт (запалення головного мозку), важку діарею і пов’язану з нею дегідратацію, вушні інфекції і важкі інфекції дихальних шляхів, такі як пневмонія. Важкий перебіг кору ймовірніше серед дітей молодшого віку, що недоїдають, або чия імунна система ослаблена ВІЛ/СНІДом або іншими хворобами. Такі випадки частіші в нерозвинутих, густонаселених країнах. До групи ризику розвитку важких ускладнень належать жінки під час вагітності. А вагітність хворої на кір жінки може закінчуватися  самовикиднем або передчасними пологами. У людей, що перехворіли на кір, виробляється імунітет на все життя.

Хто ж належить до групи ризику захворювання на кір?  Це – невакциновані діти та дорослі, особливо вагітні жінки. Заразитися на кір може будь-яка людина, що не має імунітету. 

Для профілактики захворювань проводиться  протикорова вакцинація дітей. В Україні щеплення проводять комбінованою вакциною на кір,  краснуху та епідемічний паротит. Для забезпечення імунітету та запобігання спалахам хвороби щеплення роблять 2 дозами вакцини – в 12 місяців та 6 років.  Дорослі до 30 років за власним бажанням у віці можуть зробити собі щеплення при епідемічному підйомі захворюваності, при виїзді до місцевостей, де реєструється спалах кору.

Наразі, якщо ви належите до групи ризику захворювання на кір, уникайте місць масового скупчення людей. Не соромтесь використовувати захисну маску, якщо поряд з вами знаходиться людина, що чихає, кашляє.

Дбайте про своє здоровя, здоровя своїх дітей та вчасно робіть щеплення!

Автор статті: лікар-епідеміолог Кошель С.М.

Що ви не знаєте про кір Міська дитяча лікарня №5 детская больница Запорожье

Залишити відповідь

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Search

+