Що таке атопічний дерматит

Одне з найпоширеніших алергічних захворювань, що зустрічається у 10-25% дітей, – атопічний дерматит. Взимку традиційно загострюється перебіг атопічного дерматита.

Атопічний дерматит – це хронічне запальне захворювання шкіри, що супроводжується свербінням. Захворювання зазвичай проявляється в ранньому дитинстві, характеризуються тривалим перебігом і схильністю до рецидивів навіть після тривалого безсимптомного періоду.

Атопічний дерматит має генетичну основу, що пов’язано як з неправильним функціонуванням імунної системи, так і з дефектною структурою шкірного покриву і особливостями іннервації її. Окрім генетичної схильності, багато факторів зовнішнього середовища можуть спровокувати виникнення  цього захворювання. Наприклад, чутливість до побутових, пилкових, харчових та інших алергенів. Особливе значення належить інфекційним алергенам – ентеротоксинам стафілококів, стрептококів та ексфоліантним токсинам.

Найпоширеніші симптоми атопічного дерматиту у дітей:

  • сухість шкіри;
  • сильний свербіж, який часто посилюється вночі;
  • типова локалізація ураження шкіри (найчастіше вражається шкіра на згинах колін та ліктів, на повіках, руках, шиї та спині).  

Атопічний дерматит, як правило, має дві «фази». Під час неактивної фази («перерви») шкіра дуже суха, подразлива, лущиться і потребує постійного зволоження. Активні фази загострення (або «спалахи») вимагають більш ретельного догляду, а також застосування місцевих медичних препаратів, щоб заспокоїти запалену шкіру і полегшити свербіння.

Ефективне лікування та хороший догляд за шкірою може значно полегшити дискомфорт.

Сухість шкіри призводить до формування тріщин на шкірі, які є вхідними воротами для патогенної мікрофлори. Тому постійне зволоження шкіри – це важлива складова лікувального процесу. Головна задача у догляді за такою шкірою – перевести її із сухого стану у стан із нормальною вологістю, що є невід’ємною складовою профілактики загострень. Для цього використовують індиферентні фармацевтичні гіпоалергенні зволожуючі засоби (емолієнти) – креми, гелі, лосьйони.

Щоденні водні процедури мають бути правилом догляду за атопічною шкірою.  Купання та душ підтримує шкіру чистою, змиває кірочки та лусочки, а це попереджає інфікування. Також необхідно щодня двічі на день застосовувати спеціальні зволожуючі креми – емолієнти, що сприяють відновленню бар’єрних функцій шкіри. Попри те, що згідно інструкції передбачено застосування двічі на добу, у періодах загострення та надто сухої шкіри, кратність застосування повинна збільшитися, почасти суттєво (буквально кожні 2 години), аж до відновлення вологості, і лише потому перейти на застосування двічі на добу, індивідуально можна і частіше.

Полегшити прояви атопічного дерматиту і зробити життя дитини більш комфортним допоможуть також:

  • дотримання раціонального харчування, з урахуванням індивідуальних потреб;
  • підтримання рівної температури та рівня вологості повітря у приміщенні, щоб запобігати неконтрольованому потовиділенню та подразненню шкіри;
  • максимальне обмеження контакту дитини з засобами побутової хімії;
  • використання тільки гіпоаллергенних гігієнічних і зволожуючих засобів, що не містять гліцерину, парабенів, спирту та інших хімічних домішок;
  • придбання дитячого одягу тільки з натуральної бавовни;
  • прання без використання ополіскувачів, підкрохмалювачів тощо;
  • створення спокійної домашньої обстановки для запобігання стресовим станам у дитини.

Але іноді профілактичних засобів недостатньо. Тоді лікар вам призначить індивідуальну схему лікування, що може включати певні фармацевтичні засоби індивідуально. 

Насамперед необхідно розуміти – профілактувати загострення легше, ніж його лікувати!

 

Автор статті:  к.м.н., асистент кафедри факультетської педіатрії ЗДМУ, лікар-алерголог дитячий Бессікало Т.Г.

Залишити відповідь

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Search

+