Поради лікаря-алерголога: пам'ятка батькам дітей, які страждають пилковою алергією Міська дитяча лікарня №5 детская больница Запорожье

Поради лікаря-алерголога: пам’ятка батькам дітей, які страждають пилковою алергією

В розвитку алергії на пилок рослин (пилкова алергія, поліноз) відіграє роль пилок різних рослин: дерев, кущів, трав, зернових культур, і рідше квітів. Вплив алергенів на слизову оболонку верхніх відділів дихальних шляхів при наявність полінозу викликає виникнення водянистих виділень з носа, застійні явища, чхання, свербіж в області носа, очей, вух, горла; а при проникненні пилку на слизову бронхів – напад пилкової бронхіальної астми. Симптоми захворювання непостійні і виникають в період цвітіння рослин, до алергенів яких чутливий пацієнт.

Пилкові алергени називаються повітряними, так як в організм вони потрапляють з повітрям. Рослинні алергени класифікуються за часом максимального цвітіння:

 • рано-квітучі;
 • літньо-весняні;
 • літні;
 • пізно-квітучі.

Зазвичай сезон цвітіння в кожному кліматичному і географічному регіоні свій. Від цих факторів залежить і «агресивність» пилку. Необхідно використовувати календар цвітіння рослин, щоб з’ясувати алерген, який викликає алергію в кожному конкретному випадку.

Календар цвітіння дерев і трав середньої смуги

МісяцьЧислоВиди рослин
Квітень15 – 30Вільха, ліщина, в’яз
Травень

1 – 20

5 – 30

Ясен, тополя

Бузина, сосна

Червень

10 – 20

5 – 26

20 – 30

Кульбаба

Костриця, лисохвіст,

Липа, каштан, дуб

Липень

1 – 10

5 – 25

Липа, каштан, дуб

Вівсяниця, грястиця, пирій, тимофіївка, тонконіг

Серпень1 – 30

Полин, амброзія, лутига, кукурудза,  соняшник

Вересень1 – 15Полин, амброзія, лобода

Під час цвітіння концентрація пилку в повітрі велика. Максимуму вона досягає вдень, а за містом – ввечері. Гори і морські місцевості містять мінімальну кількість пилку. Туманна і дощова погода знижують рівень її.

Для профілактики загострень полінозу необхідно дотримуватися наступних правил:

 • спите з закритими вікнами;
 • менше часу проводите на вулиці, плануйте прогулянки відповідно до умов;
 • мийте або обполіскуйте волосся перед сном – це запобіжить вдихання пилку під час сну і перенесення її на постіль;
 • зберігайте одяг поза вашої спальні;
 • уникайте роботи в саду і на городі;
 • промивайте ніс чистою водою після прогулянки;
 • уникайте додаткового впливу на слизові (косметики, диму, випаровуються речовин).

Для лікування загострень рекомендується симптоматичне лікування (таблетки, краплі, ін’єкції) як негайні заходи, що залежать від локалізації, виду і тяжкості симптомів. Для профілактики загострень рекомендується застосування базисних медикаментозних препаратів – інгаляційних глюкокортикостероїдів і кромонів.

Єдиний метод лікування, який впливає на перебудову імунної відповіді – специфічна імунотерапія. Принцип її полягає в можливості керувати алерген-провокуючими речовинами і виробляти стійкість організму до них. Специфічна імунотерапія діє на причину хвороби і робить можливим знизити або придушити симптоми. Вона є шансом на повне вилікування. Вона проводиться ін’єкціями причинного алергену протягом 3-5 років.

Поради лікаря-алерголога: пам'ятка батькам дітей, які страждають пилковою алергією Міська дитяча лікарня №5 детская больница Запорожье

Автор статті: завідувач кафедри факультетської педіатрії ЗДМУ, головний обласний 
дитячий алерголог, д.м.н., професор Недельська С.М.

Залишити відповідь

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Search

+