Перезавантаження: як та чим радувати мозок кожного дня? Міська дитяча лікарня №5 детская больница Запорожье

Перезавантаження: як та чим радувати мозок кожного дня?

Наш мозок не перестає працювати, навіть коли ми спимо. Інформаційне перенавантаження негативно впливає на концентрацію уваги, логіки та швидкості виконання постійних завдань. Психологічна команда розповідає, чому так важливо давати мозку перепочити та як це робити правильно.

Дозвольте собі помріяти

Перезавантаження: як та чим радувати мозок кожного дня? Міська дитяча лікарня №5 детская больница ЗапорожьеПоки розум блукає, мозок відновлюється. Нейробіологічні дослідження показали, що в стані «сну наяву» та  вільного блукання розуму мозок залишається активним, продуктивним. Дослідники навели докази того, що в «режимі тимчасової паузи» відновлюються ланцюжка зв’язків в мозку, загострюється сприйняття, увага та розпізнавання. «Конструктивне внутрішнє споглядання» – так вони назвали сон наяву та інші «мрійливі» стани – необхідно для навчання, вирішення проблем та встановлення цілей. Напевно, тому кращі ідеї приходять до нас в душі, а не за комп’ютером. Але і на роботі ми можемо організувати собі «ефект душа», свідомо відійшовши від роботи та дозволивши думкам трошки поблукати на волі.

Правильний перекус: вода, фрукти, природні антиоксиданти

Щоб підвищити продуктивність мозку, потрібно дати йому необхідне для роботи «паливо». Найважливіше – вода, адже мозок на 80% складається з неї. Доведено, що якщо систематично пити менше норми, то мозок буквально стискається, зменшується кількість сірої речовини, і думати стає складніше.

Популярна думка, що сама «зручна» їжа для мозку – щось солоденьке, з цукром (шоколадний батончик, наприклад). Але це не зовсім так. Мозку для роботи дійсно потрібна глюкоза, і за день він «з’їдає» значну її кількість – близько 100 мг і навіть більше, якщо ми працюємо розумово, вивчаємо щось нове. Але глюкоза в організмі здорової людини тримається на приблизно однаковому рівні протягом дня незалежно від харчування, а багата цукром дієта в довгостроковій перспективі знижує розумові здібності.

Важливо! Якщо ви дійсно відчуваєте голод, а час повноцінного прийому їжі ще не настав, то можна перекусити фруктами та горіхами, які багаті на корисні для мозку жиророзчинними сполуками. Варіант – кефір або йогурт. В якості допінгу можна використовувати какао, яке містить теобромін та антиоксиданти. Вони покращують кровопостачання найважливіших центрів головного мозку, що відповідають за увагу і пам’ять, реакцію і здатність до вирішення завдань. Щоб отримати дозу антиоксидантів, краще з’їсти гіркий шоколад або пару сирих какао-бобів, в яких НАЙВИЩИЙ вміст корисних речовин.

Перезавантаження: як та чим радувати мозок кожного дня? Міська дитяча лікарня №5 детская больница ЗапорожьеЗдрімніть 10 хвилин

Сон – справжнє «перезавантаження» для мозку. Під час відпочинку розумовий центр «видаляє» нейронні зв’язки, які не використовуються. Не корисна інформація відкидається і більше не перевантажує його. Цікаво, що мозок буквально перегрівається від надлишку даних, та явний сигнал, що потрібно відпочити, – позіхання. Це не просто ознака втоми та нудьги, а спосіб охолодження мозку.

Аргумент на користь сну: вчені з Хайфського університету в Ізраїлі довели, що у тих, хто спить вдень по 90 хвилин, поліпшується пам’ять. Але для екстреної перезавантаження мозку вистачить і 10 хвилин сну. Це поліпшить настрій, концентрацію і ефективність. Перевірено Уїнстоном Черчиллем, Альбертом Ейнштейном і Томасом Едісоном, які практикували короткі перерви на сон.

Отже, спати вдень – фізіологічна потреба. Те, що людині вдалося перемогти природу за допомогою кави і енергетиків, – омана.

Пам’ятайте! Через енергетики та інші стимулятори втома не пропадає, а відкладається «на потім». Різні дослідження показують, що мозок здатний витримати тільки два тижні пікових навантажень.

До речі, правильно спати – ціла наука. Про це можна почитати в книзі Тео Компернолле «Мозок звільнений. Як запобігти перевантаження і використовувати свій потенціал на повну потужність», де цілий розділ присвячено оптимальної техніці сну.

Забезпечте доступ кисню

Свіже повітря вкрай необхідний, якщо займаєшся розумовою працею. Відкрийте вікно! Коли мало кисню, дуже важко зосередитися і хилить в сон. Радимо вийти провітритися на декілька хвилин.

Перезавантаження: як та чим радувати мозок кожного дня? Міська дитяча лікарня №5 детская больница ЗапорожьеНенадовго змініть заняття

Почитайте декілька сторінок книжки, в перервах між роботою, або перевірте електронну поштову скриньку. ГОЛОВНЕ – не думати в ці моменти про завдання.

Особливо круто – позайматися фізичними вправами. Декілька легких прав наситить мозок киснем, а в довгостроковій перспективі поліпшить пам’ять і розумові здібності.

Підбадьорити себе ароматичними маслами

Капніть ефірне масло лимона, розмарину або евкаліпта на ватку (якщо можливо, залиште на робочому столі). Цитрусові, пряні аромати стимулюють нервову систему та бадьорять.

Не допускайте сильної втоми

Швидко відновити здатність сприймати інформацію, коли вже втомився, не можна. Тому головне завдання – не вимотувати себе. Втома – сигнал про те, що ресурси вичерпані. Перерва на відновлення слід робити набагато раніше – коли вперше приходить відчуття «перевитрати ресурсів», коли щось дається через силу. Чим глибше ми йдемо у втому, тим довше будемо звідти вибиратися, іноді – тижнями і навіть місяцями. Будьте завжди в ресурсі!

Автор статті: практичний психолог лікарні Шайхет А.С.

Залишити відповідь

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Search

+