Обережно павуки! Міська дитяча лікарня №5 детская больница Запорожье

Обережно павуки!

Багато хто з нас літом активно відпочиває та працює на дачі, заміській ділянці, в селі. Але не всі обізнані про небезпеку зустрічі з ядовитими павуками, укуси яких можуть вразити і дорослих, і дітей. На території нашої області мешкають декілька видів ядовитих павуків. Це каракурт, тарантул, павук–крестовик, павук «жовтий мішок». Самі по собі, павуки не нападають, їх атака – як захисна реакція, коли хтось навмисно або не навмисно потурбував їхнє сховище. Отже.

Обережно павуки! Міська дитяча лікарня №5 детская больница ЗапорожьеКаракурт, або «чорна вдова» – найбільш отруйний павук. Його гнізда знаходять на присадибних, дачних ділянках у бадиллі лука, томатів, картоплі, квасолі та інших городніх культур. Вони також можуть займати норки в ярах, старих зрошувальних каналах, під кущами полину. Самка каракурта невелика (розміром тіла до 1 см), чорного кольору з круглим черевцем, вона повільна і товста, на спинній стороні має вдавліни, де раніше у неї були червоні плями. Самці – зберігають плями на все життя, бігають  поривчасто, швидко, черевце овальне, розмір тіла невеликий – 4-7 мм (без лапок). 

Укус каракурта порівнянний з уколом голкою. На місці укусу виникає різкий біль, зявляється червона пляма, яка швидко зникає. Через 10-15 хвилин виникають сильні болі по всьому тілу (ділянка живота, попереку, грудей). З’являється відчуття «мурашок» по всьому тілу, німіють ноги. Постраждалий не може ходити, мязи живота напружені, очі «налиті кровю», обличчя рясно покриває піт. Часто спостерігається запаморочення, головний біль, колір шкіри стає синім, дихання – поверхневим. Настає сильне психічне збудження, можуть бути судоми, втрата свідомості, задуха. Смертельні випадки від укусів каракуртів складають 4–6%.

Обережно павуки! Міська дитяча лікарня №5 детская больница ЗапорожьеТарантули мешкають на полях, грядках, з невисокою травою, живуть в землі у вертикальних нірках, діаметром близько 2 см, обплетених зверху павутиною. Самка павука може випадково сховатися під побутовими предметами в дворах житлових будинків, взутті, залишеному на порозі. Зовнішні ознаки: це великий павук (довжина тулуба 2–3 см) з довгими смугастими лапками, волохатим тілом, овальним черевцем.
Укус тарантула супроводжується різким болем з швидкою появою ознак запалення – припухлість, біль, почервоніння. Потім розвиваються загальні явища – підвищення температури до 38°, слабкість, запаморочення, нудота, головний біль. Симптоми зникають через 2–3 дні.

Обережно павуки! Міська дитяча лікарня №5 детская больница ЗапорожьеХрестовики мешкають в соснових і ялинково-букових лісах, в лісосмугах, на лугах, пашнях, в садах. Довжина тіла самок хрестовика складає 20-25 мм, самців – 10-11 мм. Черевце самців вузьке. На спинній поверхні черевця у павука малюнок у вигляді хреста. Павуки можуть прокусити шкіру людини, але їх отрута з медичної точки зору є незначною. Біль середньої сили.

 

Обережно павуки! Міська дитяча лікарня №5 детская больница Запорожье«Жовтий мішок» зустрічаються на присадибних ділянках. Зовнішні ознаки: довжина досягає сантиметра, він жовтуватого кольору,  переливається при освітленні. Самки цього виду досягають 15 мм, здатні прокусити шкіру людини. Їх отрута не представляє загрози для життя людини, хоча його укуси болючі, як у медоносної бджоли. Крім того, отрута  може викликати тривалі напади нудоти і сильний головний біль, після них у постраждалого підвищується температура. Якщо у людини спостерігається алергічна реакція на отруту павука, її необхідно терміново доставити в лікарню. На місці укусу утворюються некротичні рани.

У випадку, укусу павука необхідно:

  • рясно  промити місце укусу мильною водою;
  • зафіксувати уражену частину тіла (руки чи ноги), скориставшись гілкою або дошкою. Обмежити рух кінцівки, що дасть можливість попередити швидке розповсюдження отрути по організму. У випадку, коли укушена верхня чи  нижня кінцівка, тоді слід накласти пов’язку трохи вище місця враження, щоб  загальмувати розповсюдження отрути по організму. Важливо, щоб  пов’язка не була надто тугою, оскільки вона може зупинити циркуляцію крові;
  • на уражену ділянку  тіла можна прикласти холодний компрес (пляшку з холодною водою, пузир з льодом, шматок льоду, загорнутий у чисту тканину або бинт тощо);
  • необхідно пити велику кількість рідини аби вивести отруту з організму;
  • негайно звернутися до найближчого лікувального закладу.

Відпочиваючи, будьте обережні та пильні, слідкуйте за своїм здоров’ям та здоров’ям своїх близьких.
Бажаємо безпечного відпочинку!

Автор статті: лікар-епідеміолог Кошель С.М.

Залишити відповідь

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Search

+