Кишкові коліки у немовлят Міська дитяча лікарня №5 детская больница Запорожье

Кишкові коліки у немовлят

Кишкові коліки у немовлят Міська дитяча лікарня №5 детская больница ЗапорожьеВ перші три місяці життя більш ніж у 80% дітей відзначаються функціональні кишкові кольки. Термін колька походить від грецького “колікос”, що означає “біль в товстій кишці”. Колька – болі у животі, що супроводжуються вираженим занепокоєнням дитини. Найчастіше ці коліки – не патологія, а пристосування шлунково-кишкового тракту (ШКТ) малюка до нових умов. Адже до цього протягом 9 місяців ШКТ малюка “не працював”, а перші 2-3 тижні від народження перебував під благотворним впливом материнських гормонів.

Зазвичай в перші два тижні життя малюк отримує грудне материнське молоко. Обсяги його невеликі, тому переварювання відбувається досить легко. З третього тижня життя об’єми необхідного молока для малюка зростають і часто, при недостатньому часу знаходження у грудей, малюк отримує більше “переднього молока”, надмірно насиченого вуглеводами, яке швидко транспортується в кишечник, не встигаючи перетравитися, а не жирного, “заднього”, яке забезпечує більш тривалий час переварювання.

Всім батькам знайома така картина: на тлі годування або незабаром після нього ваш малюк раптом починає підтискати ніжки до живота, проявляти занепокоєння. А потім різко червоніє і починає кричати, і ця ситуація може  тривати досить довго. Це і є “кишкова колька”.

Теорій виникнення дитячих кольок декілька: це функціональна незрілість нервово-м’язового апарату і ферментативної системи кишечника, що призводить в результаті до підвищеного газоутворення; незрілість нервової системи; індивідуальна чутливість дитини до навколишнього оточення і навіть спадковість. Хоча «кишкова» теорія все ж панує. Існує так зване “Правило трьох”: коліки починаються після трьох тижнів життя, тривають близько трьох годин в день та зустрічаються переважно у дітей перших трьох місяців життя.

Що ж робити з кричущим малюком та стурбованими і засмученими батьками? В першу чергу заспокоїтися. Малюк повинен відчувати, що ви нічого не боїтеся і обов’язково йому допоможете. Зняття психологічної напруги і створення аури впевненості допомагає зменшити біль.

Важливо «годуючій» мамі внести в процес годування немовляти наступні корективи:

 • відмовитися від жорсткого графіка годувань – годувати не по годинах, а на вимогу;Кишкові коліки у немовлят Міська дитяча лікарня №5 детская больница Запорожье
 • намагатися не перегодовувати дитину (постійне смоктання не на користь травленню, оскільки необхідні ферменти просто не встигають виділятися, молоко залишається неперетравленим і починає бродити);
 • також важливо давати можливість відригнути надлишки молока після годування, потримавши дитини «стовпчиком»;
 • стежити за регулярністю його випорожнень, вони повинні бути щодня від 2 до 6 разів на добу;
 • немовлята дуже чутливі до психологічного стану мами: доведено, що при емоційних розладах, які переживає годувальниця, склад її молока змінюється під впливом гормонів (можливо, саме вони і провокують напади кольок). Тому так важливо не допускати в душу гнів, тривогу, занепокоєння, а краще створити в родині максимально доброзичливу і спокійну обстановку. Безумовно, в цьому жінці повинні допомогти домочадці (чоловік, мама) і, якщо необхідно, психолог.

Існує ще чимало способів полегшити дискомфорт немовляти. До найдієвіших відносяться наступні:

 • зручне положення дитини (це визначається експериментальним шляхом, але частіше за все, це положення на животику – легкий тиск на нього сприяє відходженню газів);
 • фізичний контакт (від «прогулянки» у мами чи тата на руках малюк точно не відмовиться);
 • Кишкові коліки у немовлят Міська дитяча лікарня №5 детская больница Запорожьеводні процедури (тепла ванна розслабляє і знімає кишкові спазми);
 • масаж животика (в області пупка за годинниковою стрілкою – стимулює травлення);
 • прийом лікувального чаю (на основі фенхеля, ромашки);
 • прийом пробіотиків, які потрапляючи в шлунково-кишковий тракт, допомагають відновити баланс мікрофлори кишечника і поліпшити самопочуття дитини;
 • прийом  препаратів симетикону, який змінює поверхневий натяг пухирців газу, що знаходяться у вмісті шлунка та кишечнику, у результаті чого вони руйнуються.

Головне – пам’ятати, що все це проходить! При правильному використанні всіх рекомендацій цей період може пройти досить легко і не затьмарити радості перших місяців материнства! А якщо коліки зберігаються наполегливі, бентежать батьків, необхідно звернутися до свого дільничного лікаря.

Автор статті: дитячий лікар-гастроентеролог Скалозубова І.Б.

Залишити відповідь

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Search

+