Кір та заходи його профілактики Міська дитяча лікарня №5 детская больница Запорожье

Кір та заходи його профілактики

У м. Запоріжжя спостерігається швидке зростання захворюваності населення на кір. В період з 26.09.2017р. по 11.10.2017р. зареєстровано 14 випадків. Серед захворівших 42% складають особи ромської національності, які мешкають у Шевченківському районі міста. Інші захворівші перебували з ними в контакті. Більшість хворих і контактних осіб не мають жодного щеплення проти кору через відмову від планової вакцинації.

Під час проведення епідеміологічного розслідування було встановлено, що джерелом поширення інфекції послужила сім’я з хворою на кір дитиною, яка спілкувалася з приїжджими родичами з Київської області, де вже реєструвалися випадки захворювання.

Слід зауважити, що зростання захворюваності на кір спостерігається практично на всій території України, тому не зайвим буде нагадати що таке кір та які основні заходи його профілактики.

Кір – це гостре інфекційне вірусне захворювання з високим рівнем сприйнятливості (індекс контагіозності наближається до 100%), яке характеризується високою температурою (до 40,5°С), запаленням слизових оболонок порожнини рота і верхніх дихальних шляхів, кон’юнктивітом і характерним плямисто-папульозний висипом шкірних покривів, загальною інтоксикацією.

Інфекція передається повітряно-крапельний, вірус кору виділяється в зовнішнє середовище в великій кількості хворою людиною зі слизом під час кашлю, чхання і т. д. Як правило, джерелом інфекції є хворий на кір в будь-якій формі, який заразний для оточуючих з останніх днів інкубаційного періоду (останні 2 дні) до 4-го дня висипань.

На кір хворіють переважно діти у віці 2-5 років і значно рідше дорослі, які не перехворіли цим захворюванням в дитячому віці. Новонароджені діти мають імунітет, переданий їм від матерів, якщо ті перехворіли на кір раніше. Цей імунітет зберігається перші 3 місяці життя.

Від моменту зараження до клінічних проявів хвороби може пройти 1-2 тижні, іноді він може подовжуватися до 3-4 тижнів. Клінічні прояви (катаральний період) починаються із загального нездужання, головного болю, зниження апетиту, порушення сну. Підвищується температура тіла, при важких формах вона досягає 39-40 0 С. Ознаки інтоксикації у дорослих хворих виражені значно більше, ніж у дітей. З перших днів хвороби відзначають нежить з рясними слизовими, іноді слизисто-гнійними виділеннями. Розвивається нав’язливий сухий кашель, у дітей він часто стає грубим, «гавкаючим». Одночасно розвивається кон’юнктивіт, гіперемія кон’юнктив, ін’єкція склер і гнійні виділення. Хворого дратує яскраве світло.

На 3-5-й день самопочуття хворого дещо покращується, знижується лихоманка. Однак через день знову посилюються прояви інтоксикації і катарального синдрому, температура тіла піднімається до високих цифр. У цей момент на слизовій оболонці щік проти малих корінних зубів (рідше на слизовій оболонці губ і ясен) можна виявити характерну клінічну діагностичну ознаку кору – плями Філатова-Коплика-Бєльського. Вони являють собою кілька виступаючі і щільно фіксовані білі плями, оточені тонкою облямівкою гіперемії (вид «манної каші»).

В цілому катаральний період триває 3-5 днів, у дорослих іноді затягується до 6-8 діб.

Катаральний період змінюється періодом висипання – з’являється яскрава плямисто-папульозна висипка, яка мас тенденцію до злиття і утворення фігур з ділянками здорової шкіри між ними.

При цій хворобі характерна послідовність висипань: у перший день елементи висипки з’являються за вухами, на волосистій частині голови, потім в той же день виникають на обличчі і шиї, верхній частині грудей, на 2-й день висипання висип покриває тулуб і верхню частину рук, на 3-у добу елементи висипу виступають на ногах і дистальних відділах рук, а на обличчі бліднуть. Період висипання супроводжує посилення катаральних явищ – нежитю, кашлю, сльозотечі, світлобоязні – і максимальна вираженість лихоманки і інших ознак токсикозу. Лікування кору симптоматичне. Після перенесеного захворювання розвивається стійкий імунітет. Більшість випадків кору спостерігаються в зимово-весняний (грудень-травень) період з підйомом захворюваності кожні 2-4 роки.

Профілактика. Основним методом профілактики кору є вакцинація. Для захисту необхідно отримати дві дози вакцини КПК. Якісна і безпечна вакцина проти кору, паротиту та краснухи (ГлаксоСмітКляйн, Бельгія) наявна в лікувально-профілактичних закладах міста у достатній кількості.

До уваги батьків дітей віком від 1 до 9 років: якщо ви пропустили першу чи другу дозу вакцини КПК за графіком, зробіть безоплатне щеплення якомога швидше. Тим дітям, яким скоро виповнюється 1 рік або 6 років, важливо зробити щеплення за календарем щеплень.

Закликаємо батьків м. Запоріжжя вакцинувати дітей, щоб вберегти їх від такого небезпечного захворювання, як кір, яке є одною з головних причин дитячої смертності у світі.

За рекомендаціями ВООЗ та МОЗ України вакцинуватися рекомендується також і дорослим, які не мали щеплення проти кору, придбавши вакцину за власний кошт в аптечній мережі міста.

За матеріалами завідувача відділенням епіднагляду (спостереження) та профілактики інфекційних захворювань
ВП «Запорізький міський відділ ДУ «Запорізький ОЛЦ МОЗ України» Макаровій І.В.

Кір та заходи його профілактики Міська дитяча лікарня №5 детская больница Запорожье

Кір та заходи його профілактики Міська дитяча лікарня №5 детская больница Запорожье

Залишити відповідь

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Search

+