Кір не відступає – вчасно вакцинуйтеся!

Кір не відступає – вчасно вакцинуйтеся!

Ситуація із захворюваністю на кір в нашій країні залишається складною.  Захворюваність на кір серед дітей залишається високою. Найбільший приріст захворюваності на кір спостерігається у тих областях, де рівень охоплення плановою вакцинацією найнижчий. Наша область не входить в перелік областей з найвищими показниками захворюваності. Водночас, з початку року на кір захворіло 362 жителя області (223 дорослих і 139 дітей – станом на 23.11.2018).

В зоні ризику перебувають абсолютно усі діти і дорослі, які не отримали профілактичне щеплення. Дві дози вакцини забезпечують захист організму від кору, а у разі хвороби — рятують від смертельно небезпечних ускладнень. Тому дуже важливо, щоб діти були вчасно щеплені за Календарем профілактичних щеплень.

Станом на 07.12.2018 у м. Запоріжжі на кір захворіло 128 жителів, з них 48 випадків підтверджено лабораторно.

Кір не відступає – вчасно вакцинуйтеся!

Єдиний спосіб запобігти ускладненням або смерті від кору — вакцинація. 

Якісні і ефективні вакцини, що захищають від кору, паротиту і краснухи (далі – КПК), наявні в усіх кабінетах щеплень Запорізької області.

В м. Запоріжжі всі кабінети щеплень повністю забезпечені якісними і ефективними вакцинами, що захищають від кору, паротиту і краснухи.

Станом на 07.12.2018 в медичних закладах наявні понад 17 тисяч доз вакцини КПК, цієї кількості вистачає для планової та посиленої імунізації мешканців міста у найближчі декілька місяців. Рівень охоплення вакцинацією проти кору дітей міста в віці до року за 11 місяців 2018 року складає 80%, а планова ревакцинація в 6 років – 70%.

Якщо у кабінеті щеплень вашого медичного закладу інформують, що вакцина відсутня терміново повідомте про це адміністрацію закладу, а також міський департамент охорони здоров’я:  (061) 224 10 79, zgoz@ukr.net.

Вакцинуватись за Національним календарем профілактичних щеплень чи надолужити пропущені щеплення можуть безоплатно усі діти до 18 років, а також дорослі із груп ризику— військові, учасники ОСС, студенти, освітяни і медики.

Захист від кору потрібний, якщо:

  • дитині виповнилося 12 місяців: не зволікайте із плановим щепленням КПК. Дитина старша від 1 року і ви пропустили перше щеплення — негайно надолужте його, звернувшись до вашого медичного закладу;
  • дитині 6 років — це час іти на планову ревакцинацію КПК;
  • ви пропустили планову ревакцинацію в 6 років. У цьому випадку зверніться до медичного закладу, адже тільки дві дози вакцини забезпечують повний захист;
  • дитині 6 та більше років і вона не має жодного щеплення КПК. У такому разі потрібно зробити два щеплення з інтервалом не менше одного місяця;
  • ви не пам’ятаєте, чи робили дитині щеплення КПК, і не маєте документальних підтверджень. У цьому випадку дитину також потрібно вакцинувати;
  • підлітки, а також дорослі, що не хворіли на кір, не отримували щеплень від кору. Їм також потрібна вакцинація від кору.

Усі вакцини, які закуповує Україна, безпечні і ефективні, їхня якість підтверджена Всесвітньою організацією охорони здоров’я найавторитетнішою організацією у сфері охорони здоров’я у світі.

Вакцина КПК, як і будь-які медичні препарати, може мати побічні дії, проте ризик ускладнень після кору незрівнянно вищий, ніж ризик проявів після щеплення. З 1000 людей, які заразилися кором, 1 помирає, в 1 випадку розвивається енцефаліт, а 50 отримують тяжкі ускладнення, від яких страждають усе життя. Водночас випадки складних реакцій на вакцину трапляються з меншою імовірністю, ніж один раз на мільйон.

Нагадаємо, що кір – це висококонтагіозне (надзвичайно заразне) гостре вірусне інфекційне захворювання, яке здатне уражати всі вікові групи населення, що не захищенні вакцинацією. Джерелом інфекції є хвора на кір людина з моменту появи перших ознак хвороби до 5-го дня від початку висипань. Здебільшого хворіють діти, проте реєструється багато випадків захворювання серед дорослих. У дорослих кір зазвичай має набагато тяжчий перебіг.

Вірус швидко передається повітряно-крапельним шляхом. Вірус кору дуже летучий – з потоком повітря він може попадати в сусідні приміщення й навіть на інші поверхи будинку через вікна, вентиляцію, замкові щілини, – тому заразитися можна, просто перебуваючи в одному будинку із хворим. Вірус кору може жити в повітрі та на поверхнях до двох годин після того, як хвора людина залишила приміщення. 9 із 10 неімунізованих людей, що контактують з хворим, будуть заражені.

Захворювання проявляється такими симптомами: високою температурою, сильним головним болем, нежитем, відсутністю апетиту і слабкістю. Потім з’являється сухий кашель, запалення слизової оболонки очей – кон’юктивіт (сльозотеча, світлобоязнь, інколи гнійні виділення). Іноді до симптомів додаються блювання і пронос. Часто ці симптоми можна сплутати зі звичайною простудою чи грипом.

Кір не відступає – вчасно вакцинуйтеся!На другий-третій день хвороби на піднебінні з’являються рожеві висипання (енантема), а на слизовій оболонці щік з’являються дрібні білісуваті плями, що оточені гіперемірованою каймою. Їх описують, як «крупинки солі на червоному тлі». Саме ці дрібненькі цятки на внутрішній стороні щік і є однією із основних ознак, що в хворого таки кір. Характерний коровий висип на тілі з’являється на 4-5 день хвороби після перших симптомів поетапно: 1-ий день елементи висипу з’являються за вухами, на волосистій частині голови, потім того ж дня виникають на обличчі та шиї, а пізніше – на тулубі, потім на руках та ногах. Висип триває 3-5 днів.

Кір може призвести до ускладнень: пневмонії, вушної інфекції, запалення мозку (менінгіти, менінгоенцефаліти, енцефаліти, поліневріти тощо), інших серйозних ускладнень, а також до інвалідності та смерті. За статистикою з 1000 людей, які заразилися кором, 1 помирає, 1 захворіє на енцефаліт, а 50 отримають тяжкі ускладнення від яких страждають все життя. То ж у групі ризику перебувають невакциновані люди. Особи, які отримали пасивну чи активну імунізацію проти кору, можуть захворіти на кір, але захворювання буде протікати значно легше та без тяжких ускладнень.

Специфічного лікування від кору немає. Тож єдиним засобом профілактики і захистом від хвороби на разі залишається вакцинація.

Звертаємо увагу! При перших симптомах захворювання негайно звертайтеся до лікаря. 

Не займайтесь самолікуванням!

Залишити відповідь

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Введіть для перевірки *

Search

+
Запорізька міська багатопрофільна дитяча лікарня №5
Нам важлива ваша думка і ми будемо вдячні за відгуки, вони допоможуть нам ставати краще заради здоров'я дітей!

Введіть для перевірки *