Як запобігти захворюванню на холеру Міська дитяча лікарня №5 детская больница Запорожье

Як запобігти захворюванню на холеру

Людство давно знайоме з цією інфекцією, епідемії якої приводили до масових захворювань в країнах і, навіть, континентах. В минулому захворюваність холерою приводила до значної кількості смертей. Із-за високої смертності та високого ступеня зараження в разі контакту з хворим, швидким розповсюдженням захворювання, холера відноситься до особливо небезпечних інфекцій.

Щороку холера реєструється більше ніж в двадцяти країнах світу. Міграція населення, перебування у справах, на відпочинку,  у країнах, де є захворювання на холеру становить загрозу для завезення цієї інфекції і в Україну.

В той же час, захворіти на холеру можна і не виїжджаючи за кордон. За даними результатів бактеріологічного контролю ДУ «Запорізький ОЛЦ МОЗ України» у відкритих водоймах по Запорізькій області – р. Дніпро, р. Молочна (м. Мелітополь) та Азовському морі, у літній період зафіксовано не вірулентні холерні вібріони – з низькою можливістю до зараження організму людини.

Проте, нажаль, у вересні поточного року у Запорізькій області зареєстровано один випадок захворювання на холеру.

Холера – це гостра кишкова інфекція, що супроводжується водянистою діареєю, блювотою і загальним зневодненням організму.

Захворювання починається як звичайний розлад шлунку (гастроентероколіти). Але холера відрізняється від звичайного гастроентероколіта важким перебігом, швидким розвитком захворювання. Без лікування захворювання може привести до смерті хворого. Навіть при призначенні лікування, але в пізні, «запущені», терміни, смертність може досягати до 7-10% від захворілих.

Початок захворювання гострий, перший симптом – рідкі випорожнення. Температура тіла не підвищується, болі в животі не турбують. Випорожнення з часом набувають виду рисового відвару – білесуваті або жовтуваті пластівці. Після появи рідких випорожнень приєднується блювота.

Небезпека захворювання полягає в зневодненні організму, внаслідок чого падає артеріальний тиск, знижується температура тіла, наростає серцево – судинна недостатність, розвивається ниркова недостатність.

Холерою хворіють тільки люди, отже і занесення збудника можливе тільки від хворого або, так званого, вібріоносія. Вібріоносійство – це коли людина не хворіє, але виділяє збудник хвороби в навколишнє середовище. Такі випадки можливі, коли вібріоносій до зараження відвідував країни, де реєструється холера.

Як же запобігти захворюванню на холеру?

Заходи з профілактики холери на побутовому рівні такі ж, як і при гострих кишкових інфекціях:

Перше – це безпечна їжа та вода. 

Воду вживайте тільки кип’ячену, навіть очищену та бутильовану (окрім минеральної). Ні в якому випадку не вживайте воду з технічних водопроводів та відкритих водойм. Їжу вживайте тільки свіжоприготовлену; зберігання без холоду  приготовленої страви не повинно перевищувати 2 годин. Термічна обробка більшості продуктів для звільнення їх від мікроорганізмів повинна бути не менше 15 хвилин. Продукти, що швидко псуються зберігайте при температурі холодильника –  +2 – + 8 град. з додержанням термінів їх використання. Ніколи не купуйте харчові продукти – молоко, м’ясо, рибу, ковбаси, консерви, кулінарні вироби  на стихійних ринках, з рук приватних осіб. Овочі, фрукти, ягоди завжди ретельно очищуйте, мийте перед вживанням.

Друге – це додержання правил особистої гігієни.

Перед приготуванням, вживанням їжі завжди мийте руки з милом. Не забувайте про цю гігієнічну процедуру після повернення з вулиці, після відвідування туалету  тощо.

Трете – не заковтувати воду при купанні в будь-яких водоймах.

Перебуваючи на відпочинку на морі, річці, навіть у басейні намагайтесь не ковтати воду, а після купання у водоймі, басейні – обмивайтесь водопровідною водою.

Для купання та відпочинку користуйтеся лише офіційно відкритими для цього пляжами, де проводиться бактеріологічний контроль води.

У разі наміру їхати за кордон цікавитись ситуацією з захворюваності холерою в країні, куди є намір поїхати.

У випадку розладу шлунку – появи проносу, блювоти – не гайте часу, а звертайтеся до лікаря. Адже тільки вчасно надана медична допомога – заповнення об’єму втраченої рідини, призначення відповідного лікування дозволить запобігти ускладень. Пам’ятайте, втрата рідини організму особливо небезпечна для дітей.

Дбайте про своє здоров’я та здоров’я своїх близьких і не нехтуйте заходами профілактики!

Автор статті: лікар – епідеміолог  Кошель С.М.

Залишити відповідь

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Search

+