Грип: симптоми, способи профілактики та лікування

Грип: симптоми, способи профілактики та лікування

За статистикою ВООЗ, щороку близько 20% населення планети вражає вірус грипу, при цьому близько 5 млн осіб мають важку форму перебігу захворювання.

На тлі захворювання можуть виникати незворотні зміни в роботі серцево-судинної та центральної нервової  та дихальної системи. Звідси з’являються ускладнення – хвороби серця, судин, пневмонія, менінгіт. Небезпечний вірус забирає 250 – 500 тисяч життів щороку.

ГРВІ та грип, в середньому, позбавляють людину одного року повноцінного життя. Кожному періодично доводиться витрачати свій час на боротьбу з хворобою – позбавлення від лихоманки, інтоксикації, інших форм прояву вірусної інфекції.

Чому виникають епідемії грипу?  Причиною регулярності виникнення епідемій грипу є схильність вірусів до мутацій. Це не дає шансу людині виробити стійкий імунітет до захворювання та унеможливлює створення єдиної вакцини для профілактики.

Щорічно ВООЗ визначає склад вакцин з урахуванням власного прогнозування штамів, циркуляція яких очікується в наступному сезоні. У лютому 2018 був оголошений склад вакцин на сезон 2018-2019 рр.

Шляхи поширення інфекції:

 • Повітряно-крапельний – вірус виділяється зі слиною, мокротинням при кашлі, чханні і звичайній розмові. Найдрібніші частинки вірусу швидко поширюються в повітрі. Вхідні ворота – слизові оболонки носа, ротової порожнини, очей.
 • Контактно-побутовий – слиз з вірусом потрапляє на загальні предмети (столові прибори, рушники). Коли ними скористається здорова людина, вірус потрапить в його організм. Тому так важливо, щоб у хворого члена сім’ї були окремий посуд і засоби особистої гігієни.

Грип – вірусне захворювання, тому  ігри на снігу, прогулянки в сиру холодну погоду і промочені ноги не можуть стати причиною виникнення хвороби. Переохолодження викликає спазм дрібних судин і заважає повноцінній роботі імунної системи, що в свою чергу, підвищує шанс заразитися.

Найбільш поширений спосіб зараження – повітряно-крапельний шлях, але він і побутовим шляхом передається легко. Тому, незважаючи на те, що вірус знищується будь-яким миючим засобом або антисептиком, діти “ловлять” захворювання через брудні руки, чужі іграшки та речі загального користування.

Симптоми появи грипу

Симптоми грипу в більшості схожі з симптомами ГРВІ. Характерною ознакою захворювання є раптовість, стрімке підвищення температури, лихоманка, слабкість, біль в суглобах та головна біль.

Симптоми грипу у дітей схожі з симптомами у дорослих. На 2-3 день після зараження у дитини раптово починається лихоманка з показниками термометра до 40 С. Головні болі, озноб, ломота в суглобах, іноді спостерігається кашель, біль у горлі, нежить. Знижується апетит, може з’явитися блювота. Токсини, які виділяє вірус, руйнують капіляри і може відкритися кровотеча з носа. Якщо центральна нервова система порушена токсинами, це може призвести до  галюцинацій і судом.

Основна підступність захворювання полягає не в його раптовості і навіть не в тяжкості перебігу, а в наслідках. Ускладнення після грипу можуть проявитися в самих непередбачуваних формах, згубно впливаючи на всі життєво  важливі системи організму:

– геморагічний набряк легенів, серозний менінгіт, серозний менінгоенцефаліт, інфекційно-токсичний шок;

– отит, пневмонія, гломерулонефрит, сінусит, гнійний менінгіт, менінгоенцефаліт, сепсис – пов’язані з приєднанням вторинної (бактеріальної) інфекції;

При перших ознаках ускладнення (погіршенні загального стану, нової хвилі лихоманки, нав’язливого сухого кашлю) слід негайно звернутися до лікаря. Своєчасне ефективне лікування дозволяє уникнути згубних наслідків.

Як уникнути ускладнень?

Звичка переносити хворобу “на ногах”, не відриваючись від роботи, звичного способу життя – одна з основних причин розвитку ускладнень після грипу і ГРЗ. Лікування симптоматики, сидячи в офісі або працюючи біля верстата, недостатньо для одужання, але цього цілком вистачить, щоб дати можливість вірусам ширше “відкрити двері” в організм для бактерій.

Дотримання рекомендацій лікаря дозволить уникнути ускладнень. Як правило, вони включають в себе наступне:

 • постільний режим, відсутність фізичних навантажень.
 • збалансований раціон харчування. На столі у хворого повинні бути свіжі овочі, фрукти, продукти, що містять природний білок та вітаміни. Варто скоротити кількість десертів з високим вмістом цукру і вуглеводів (торти, шоколад, цукерки, випічка). Виключити необхідно каву, міцний чай, алкоголь.
 • рясне пиття допоможе підтримати водний баланс, буде сприяти виведенню токсинів з організму. Краще вибирати мінеральну воду, компот із сухофруктів, трав’яні чаї.
 • жарознижуючі препарати слід приймати, якщо температура перейшла за поріг 38,5 С. ​​Організм здатний самостійно виробляти антитіла для протистояння вірусу грипу. Не варто йому заважати, збиваючи температуру меншого рівня. Згодом такі дії можуть привести до ускладнень.

При легкому перебігу грипу та ГРВІ антибактеріальні лікарські засоби не призначаються. Лікування грипу антибіотиками допускається при ускладненні бактеріальними інфекціями. Підбір препаратів проводиться індивідуально тільки лікарем.

Пам’ятайте, що тільки своєчасне звернення до фахівця допоможе впоратися з грипом з найменшими ускладненнями. Лікар призначить схему лікування, виходячи з тяжкості захворювання і особливостей організму. Самолікування – невідповідний спосіб боротьби із небезпечним і непередбачуваним захворюванням!

Профілактика грипу у дітей і дорослих буває специфічна (вакцинація) і неспецифічна.

Вакцинація самий надійний захист від хвороби, при якій виробляються специфічні протигрипозні антитіла. Регулярне проведення вакцинації знизить рівень захворюваності і смертності, а також допоможе  одужати без ускладнень.

Уникнути зараження вірусом грипу можна, дотримуючись нескладних правил:

 • по можливості не контактувати із зараженими людьми;
 • намагатися уникати “густонаселених” місць (ТРЦ, кінотеатри, супермаркети, громадські заходи);
 • змащувати слизову носа оксоліновою маззю при виході із дому;
 • при близькому спілкуванні з хворою людиною надягати маску, яку необхідно міняти кожні 2 години;
 • мити руки з милом або використовувати антисептичні (спиртовмісні) засоби;
 • використовувати одноразові рушники;
 • кожні 3-4 години промивати порожнину носа та рота, використовуючи сольовий розчин (1чайна ложка на 1л. води) або фізіологічний розчин хлориду натрію;
 • не торкатися брудними руками до носа, очей, рота;
 • обмежити користування телефонними апаратами спільного користування;
 • уникати рукостискань та поцілунків;
 • при кашлі або чханні прикривати ніс одноразовими паперовими хусточками, викидаючи їх відразу після використання;
 • регулярно провітрювати приміщення;
 • дотримуватися здорового способу життя (нормальний режим праці і відпочинку
 • збалансоване харчування, заняття спортом, прогулянки на свіжому повітрі, загартовування);
 • якщо в родині хтось захворів, то ідеальним буде ізолювати його від інших. Якщо такої можливості немає, потрібно виділити йому окремі столові прилади і засоби гігієни. Варто регулярно провітрювати приміщення, робити вологе прибирання, носити марлеві пов’язки і стежити за чистотою рук.

Віруси в зовнішньому середовищі живуть не більше 8 годин. Погубити їх можна високими температурами (наприклад, можна мити посуд на інтенсивному режимі посудомийної машини або ошпарювати її окропом), впливом спирту, перекису водню і мила.

Пам’ятайте! Хворобу легше попередити, ніж лікувати. Неможливо передбачити і уникнути всіх ризикованих ситуацій, але в силах кожного зміцнити імунітет і полегшити перебіг захворювання. Звертайтеся за професійною допомогою при найменших ознаках появи грипу та ГРВІ і стежте за своїм здоров’ям!

Автор статті: лікар – епідеміолог  Кошель С.М.

Залишити відповідь

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Введіть для перевірки *

Search

+
Запорізька міська багатопрофільна дитяча лікарня №5
Нам важлива ваша думка і ми будемо вдячні за відгуки, вони допоможуть нам ставати краще заради здоров'я дітей!

Введіть для перевірки *