Дифтерія повертається?! Міська дитяча лікарня №5 детская больница Запорожье

Дифтерія повертається?!

Інфекційні захворювання, що завдяки вакцинації не реєструвались в Україні або виникали їх поодинокі випадки, знов стали актуальними. Минуло 20 років після епідемії дифтерії. Завдяки масовій імунізації передача хвороби від людини до людини перервалась. Але ж події не такого вже далекого минулого не йдуть на користь. І знову зменшення кількості щепленого населення – так званого імунного прошарку привело до активізації збудника – бактерії дифтерії.

Станом на 16.07.2018 в країні зареєстровано 4 випадки дифтерії, підтверджені лабораторно – 2 в Луганській області, по 1 в Київський та Черкаській. Серед контактних з хворим хлопчиком у Черкаській області запідозрено ще 4 випадки дифтерії.

Дифтерія – гостре інфекційне захворювання з повітряно – крапельним механізмом передачі, що характеризується крупозним або фібринозним запаленням слизової оболонки у вхідних воротах інфекції. А цими «воротами» можуть стати: зів, ніс, гортань, трахея, рідше – слизові оболонки інших органів, наприклад, очей, зовнішніх статевих органів. Токсин дифтерійної палички – сильнодіючий бактеріальний токсин, вражає серцево – судинну, нервову та сечовивідну систему.

Джерело інфекції – хворий на дифтерію або здоровий носій токсигенних штамів збудника.

Інкубаційний період – від зараження до початку захворювання триває від 2 до 10 днів. Симптоми залежать від локалізації процесу, ступеня токсикозу, обтурації дихальних шляхів. Захворювання на дифтерію має наступні прояви:

  • біль у горлі;Дифтерія повертається?! Міська дитяча лікарня №5 детская больница Запорожье
  • підвищена температура, лихоманка;
  • набряк слизової оболонки ротоглотки;
  • наліт на мигдалинах сірого кольору, осиплість голосу;
  • набряк шиї;
  • збільшення шийних, підщелепних лімфатичних вузлів.

Ускладнення цієї інфекції пов’язані з розвитком інфекційно – токсичного шоку, блокуванням дихальних шляхів, ураженням нервової системи, серця (міокардіт), нирок.

Хворі на дифтерію підлягають негайній госпіталізації та як найшвидшому введенню протидифтерійної сироватки.

В осередку захворювання контактних осіб обстежують на дифтерію бактеріологічно та за необхідності – серологічно. Не щепленим проти дифтерії проводять вакцинацію з наступною ревакцинацією. Особи, що підлягають щепленню, згідно з національним Календарем у поточному році, повинні отримати це щеплення. Контактні особи повинні бути оглянуті лікарем – отоларингологом та спостерігатися протягом 7 днів дільничним лікарем. Хворі, виявлені серед контактних підлягають госпіталізації. В осередку проводиться заключна дезінфекція.

Профілактика такого грізного захворювання як дифтерія (тільки специфічна) – тобто проведення щеплень. Наразі в Україні, в місті Запоріжжі достатньо протидифтерійних вакцин для всіх вікових груп населення. Дифтерія та правець – дві смертельно небезпечні інфекції, проти яких після 16 річного віку ревакцинація проводиться кожні 10 років, все життя. Починають щеплення дитині з 2 – х місячного віку, з інтервалом у 2 місяці між щепленнями, дитина отримує 3 дози вакцини. Четверту дозу – у 18 місяців. Наступні ревакцинації проводяться у 6 та 16 років.Дифтерія повертається?! Міська дитяча лікарня №5 детская больница Запорожье

Якщо ви не щеплені або минуло більше 10 років після останньої ревакцинації, якщо не щеплена ваша дитина, зверніться до свого дільничного лікаря для проведення щеплення. Тільки так ви захистите себе від захворювання і тільки щепленість кожної людини не дасть можливість розвитку епідемії.

 

 

 

Автор статті: лікар-епідеміолог Кошель С.М.

Залишити відповідь

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Search

+