28 липня – Всесвітній день боротьби з гепатитами

Гепатит – це захворювання печінки загального характеру, як правило вірусного походження. Існує п’ять основних вірусів гепатиту – типи А, В, С, D та Е. Вірусні гепатити небезпечні тим, що можуть призводити до серйозних ускладнень: цирозу та раку печінки. Переважна більшість випадків цих хвороб зумовлена саме наявністю гепатиту В чи С.

В Україні понад 2 мільйони людей інфіковані вірусним гепатитом С, гепатитом В – понад 600 тисяч. Але більшість хворих навіть не підозрюють про свій діагноз. Відсутність своєчасного лікування вірусних гепатитів становить небезпеку для здоров’я самого пацієнта та людей, з якими він контактує.

Головні причини розвитку захворювання: віруси гепатиту (А, В, С, D і Е); деякі інфекційні захворювання; токсичні речовини (алкоголь, деякі наркотичні препарати); медикаменти; аутоімунні захворювання.

Гепатит B передається при народженні від матері до дитини, статевим шляхом, а також через кров – під час татуювання, пірсингу, використання нестерильних голок під час вживання наркотиків. Щороку в Україні реєструються 2-3 тисячі нових випадків хвороби.

Гепатит С передається під час контакту з кров’ю (тату, пірсинг), використання нестерилізованих зубних щіток, манікюрних ножиць, бритв, при переливанні крові та від матері до дитини, статевим шляхом – рідше. За даними ВООЗ, 71 млн людей у світі страждає на хронічну інфекцію вірусу гепатиту С. Ані вірус гепатиту В, ані вірус гепатиту С не передаються через столові прибори, при годуванні груддю, через обійми, поцілунки, рукостискання, кашель, чхання, ви не можете заразитись гепатитами в басейні чи інших подібних місцях.

На відміну від гепатитів В і С, гепатит А не провокує розвиток хронічної хвороби печінки і рідко закінчується смертю. За даними ВООЗ майже всі люди, уражені гепатитом А, повністю одужують і у них формується пожиттєвий імунітет до хвороби. Основний шлях інфікування – орально-фекальний. Гепатит А також називають хворобою брудних рук.

Для розмноження вірусу гепатиту D потрібен вірус гепатиту B. Тобто інфікування вірусом гепатиту D неможливе без присутності гепатиту В. Хвороба може мати як гострий, так і хронічний перебіг. Залежно від ступеня тяжкості та індивідуальних особливостей організму, гостра інфекція може мати як безсимптомний перебіг, так і незначні клінічні прояви.

Найбільш поширені прояви гепатитів: виражена загальна слабкість, швидка втомлюваність, дратівливість; нудота, блювання, діарея, болі в животі; зміна кольору сечі (потемніння, сеча кольору пива) та знебарвлення калу; пожовтіння шкіри, слизових оболонок та склер; підвищення температури тіла.

Діагностування гепатиту – перший крок до подолання хвороби. Пройти тестування варто пацієнтам із груп ризику: людям, які робили тату або пірсинг; користувалися послугами салонів манікюру, але не впевнені у дотриманні правил стерилізації; мали велику кількість статевих партнерів і практикували незахищений секс; якщо в родині порушуються елементарні правила гігієни.

Щоб уникнути інфікування вірусами гепатиту А та Е, дотримуйтесь правил особистої гігієни, вживайте термічно оброблену їжу, ретельно мийте овочі, фрукти, ягоди й зеленень, кип’ятіть воду, не пийте з відкритих джерел.

Головним засобом профілактики вірусного гепатиту B і D є вакцинація, яку можна проводити у будь-якому віці. Запобігти гепатиту B можно зробивши вакцинацію за Календарем профілактичних щеплень. На жаль, наразі не існує вакцини проти вірусного гепатиту С. 

Якщо ви запідозрили у себе гепатит, зверніться до сімейного лікаря. Сімейний лікар призначить вам необхідні обстеження та, у разі потреби, спрямує до відповідного профільного спеціаліста. Не займайтеся самодіагностикою та самолікуванням. Дбайте про своє здоров’я, вакцинуйтеся та перевіряйтеся на наявність небезпечних хвороб за найменших сумнівів.

Залишити відповідь

Ваш email не буде опубліковано. Обов'язкові поля позначені *

Search

+