28 липня – Всесвітній день боротьби з гепатитами Міська дитяча лікарня №5 детская больница Запорожье

28 липня – Всесвітній день боротьби з гепатитами

Всесвітній день боротьби з гепатитом запроваджено  в 2008 році з ініціативи Міжнародного Альянсу по боротьбі з гепатитами (World Hepatitis Alliance). Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) приєдналася до цієї ініціативи з 2011 року, та розробила в 2016 році «Глобальну стратегію сектора охорони здоров’я щодо вірусного гепатиту на 2016-2021 рр.». Дана стратегія спрямована на боротьбу з усіма п’ятьма вірусами гепатиту (A, B, C, D і E).

28 липня – Всесвітній день боротьби з гепатитами Міська дитяча лікарня №5 детская больница ЗапорожьеВ цьому році Всесвітній день гепатитів проходить під гаслом «Діагностувати і лікувати гепатит». Мета заходу підвищити інформованість населення про гепатити, адже вакцинація, обстеження та лікування спасають життя.

Гепатит – це захворювання печінки загального характеру, як правило вірусного походження. Існує п’ять основних вірусів гепатиту – типи А В С Д і Е. Кожен із цих типів несе серйозну загрозу здоров’ю і навіть життю.

За даними ВООЗ та національних експертів в Україні вірусним гепатитом В інфіковано 1,5% населення, вірусним гепатитом С – близько 5%. Значна частина людей не знають про свою хворобу. У більшості хворих з гепатитом В та С ураження печінки розвивається повільно і призводить до хронічного перебігу та є найпоширенішою причиною цирозу та раку печінки.

Гепатити В, C та D, так звані парентеральні вірусні гепатити (ПВГ), передаються в результаті контактів з кров’ю інфікованої людини, статевим шляхом та під час пологів. Вірусні гепатити B та C представляють серйозну проблему для людства, що зачіпає 325 мільйонів чоловік по всьому світу. Вони є основною причиною раку печінки, від якого щорічно вмирає 1,34 мільйона чоловік. Найбільш вразливими віковими групами є переважно особи молодого працездатного віку від 15 до 60 років.

28 липня – Всесвітній день боротьби з гепатитами Міська дитяча лікарня №5 детская больница ЗапорожьеІнфекція гепатиту В у ранньому віці обумовлює високий ризик хронічної інфекції – до 90% дітей інфікованих в перинатальний період, до 30% дітей інфікованих в ранньому дитинстві, до 6% дітей інфікованих в перші п’ять років життя. Вакцинація новонароджених – найважливіший захід профілактики зараження гепатитом В дітей. Згідно з національним Календарем щеплень першу дозу вакцини проти гепатиту В дитина має отримати упродовж першої доби життя, другу – у 2 місяці, третю – у 6 місяців. Вакцинувати дітей треба, щоб захистити їх у майбутньому.

Вакцини проти гепатиту С та Д не існує.

Вірусний гепатит А, Е – кишкова інфекція, джерелом захворювання є хвора людина, зараження відбувається фекально-оральним шляхом через воду, їжу, тілесний контакт і на побутовому рівні. Для цього захворювання характерні ураження печінки, прояви жовтяниці, можливі блискавичні форми з тяжкими наслідками. Контагіозність інфекції висока, особливо у дітей у віці від 5 до 14 років. Інкубаційний період захворювання від 2 до 5 тижнів, в середньому – 28 днів.

Щороку в світі реєструється більше ніж 1,4 мільйони захворювань гепатитом А. Спалахи цієї інфекції реєструються в багатьох країнах і пов’язані з вживанням води та харчових продуктів, контамінованих вірусом. Рекордне зростання захворюваності на гепатит А нещодавно зафіксували в Польщі: українці її привозять під час перетину кордону. На даний момент відомо, що у Волинській області на вірусний гепатит А захворіли протягом року 23 людини. Інтенсивні міграційні процеси можуть призвести до завезення і локального поширення інфекції серед населення. Відзначається, що найбільше уразливі діти шкільного та дошкільного віку і молоді активні люди.

Основні заходи боротьби з вірусними гепатитами:

1. Вакцинація. Основна профілактика гепатиту В – це проведення імунізації населення в рамках національного календаря профілактичних щеплень.

2. Профілактики гепатитів, передача яких здійснюється через кров:

  • безпечна кров і продукти крові (дослідження крові в пунктах забору та переливання крові);
  • використання індивідуальних предметів особистої гігієни (манікюрні ножиці, бритви, зубні щітки);
  • уникнення нанесення татуювань, пірсингу та інших процедур з сумнівними методами дезінфекції та стерилізації.

3. Профілактики передачі вірусу гепатиту статевим шляхом:

  • бар’єрна контрацепція (використання презервативів).

4. Профілактики гепатитів, передача яких реалізується водним, харчовим і контактним шляхами:

  • забезпечення безпеки харчових продуктів і води;
  • вживання бутильованої або кип’яченої питної води, а також ретельно вимитих овочів і фруктів.

5. Попередження передачі вірусу гепатиту В від матері дитині під час вагітності.

6. Лікування хронічних форм гепатиту.

Специфічне противірусне лікування гепатитів проводиться після додаткового обстеження (визначення генотипу вірусу, вірусного навантаження, обстеження щитовидної залози та ін.) Тривалість та вірогідність лікування залежить від генотипу, статі, віку, активності процесу. Лікування складне і тривале , яке може призначити тільки фахівець.

Основний спосіб виявити вірусний гепатит – здати кров! Якщо ви підозрюєте у себе наявність вірусу гепатиту – зверніться до лікаря.

28 липня – Всесвітній день боротьби з гепатитами Міська дитяча лікарня №5 детская больница ЗапорожьеДодатково інформуємо, що в м. Запоріжжі в рамках проведення заходів до Дня боротьби з гепатитами 26 липня з 13.00 до 16.00 на бул. Шевченко (на 50 метрів нижче ДК «Дніпроспецсталь» працюватиме мобільна лабораторія, де усі бажаючі зможуть безкоштовно зробити експрес-тест на вірус гепатиту, дізнатися про його тип, профілактику та лікування.

Крім того, 26 липня з 9.00 до 13.00 на базі Запорізького обласного лабораторного центру МОЗ України працюватиме «гаряча лінія» з питань профілактики і вакцинації гепатитів. Отримати консультацію можна за телефонами: (061) 283-17-07, (061) 283-17-27.

Автор статті: лікар-інфекціоніст дитячий Цимбалюк Т.М.

Залишити відповідь

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Search

+
mersin escort bayan