25 травня – Всесвітній день щитовидної залози

Починаючи з 2009 року, щорічно 25 травня у багатьох країнах світу відзначається Всесвітній день щитовидної залози. Дата увійшла в календар з ініціативи Європейської тироїдної асоціації.

Проведення Всесвітнього дня спрямоване на підвищення рівня інформованості суспільства про можливі захворювання щитовидної залози та їх профілактику, сучасні методи лікування.

Щитовидній залозі відводиться ведуча роль в ендокринній системі, це виробник гормонів у нашому організмі. Згідно зі статистикою, порушеннями в її роботі страждає до третини всього населення планети. В Україні на долю захворювань щитовидної залози припадає понад 40% від усіх ендокринних захворювань.

Щитовидна залоза – найбільший орган внутрішньої секреції організму людини. Вона виробляє два види гормонів: Тироксин (Т4) і Трийодтиронін (Т3). Головною функцією тиреоїдних гормонів є підтримання основного обміну. При нестачі гормонів щитовидної залози неможливий нормальний розвиток жодної функціональної системи організму. Зміни функції щитовидної залози найчастіше виникають в умовах йододефіциту та несприятливої екологічної ситуації, яка наразі спостерігається в Україні. Основними скаргами хворих на гіпотиреоз є млявість, загальна слабкість, апатія, погіршення пам’яті, сонливість, відчуття мерзлякуватості, схильність до закрепів, ниючий біль в ділянці серця, порушення психіки. Надлишок тиреоїдного гормону може привести до розвитку хвороби Базеда-дифузного токсичного зобу, який супроводжується виснаженням, проблемами з серцем, токсичним гепатитом. При дифузному токсичному зобі може розвиватися і компресійний синдром: збільшена щитовидна залоза здавлює трахею і магістральні судини голови і шиї – через це порушується кровопостачання головного мозку і, як слідство, діяльність нервової, серцево-судинної, травної та інших систем організму.

В медичних установах міста Запоріжжя надають допомогу ендокринологічним хворим 27 ендокринологів (з них 7 – дитячих). Більшість захворювань щитовидної залози на сьогоднішній день вважаються виліковними. 

Найдоступніший спосіб уникнути захворювань щитовидної залози – це дотримання здорового способу життя:

  • приділяти достатньо часу для сну (не менше 8 годин);
  • усунути дефіцит рухової активності — ходити пішки, займатися спортом, віддавати перевагу активним видам відпочинку;
  • навчитися протистояти психоемоційним навантаженням;
  • вживати корисні для щитовидної залози продукти (морська капуста, морепродукти, овочі, фрукти).

Нагадуємо: важливо підтримувати здоров’я щитовидної залози, регулярно проходити обстеження і вчасно лікувати зміни в ендокринній системі. В разі появи перших ознак порушення функції щитовидної залози слід звернутися до сімейного лікаря та пройти фахове обстеження.

За матеріалами Департаменту охорони здоров’я Запорізької міської ради

Залишити відповідь

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Search

+