14 листопада – Всесвітній день боротьби з цукровим діабетом
14 листопада відзначається Всесвітній день боротьби з цукровим діабетом. В Україні поширеність діабету за останні 10 років збільшилася наполовину. Майже 3% первинної інвалідності дорослого населення в нашій країні є наслідком захворювання на діабет. Щорічно реєструється 100 тисяч нових випадків захворювання.
Діабет – це хронічна хвороба, що розвивається в тих випадках, коли підшлункова залоза не виробляє достатньо інсуліну або коли організм не може ефективно використовувати вироблений інсулін. Інсулін – це гормон, який регулює рівень вмісту цукру в крові. Загальним результатом неконтрольованого діабету є гіперглікемія або підвищений рівень вмісту цукру в крові, що з часом призводить до серйозного пошкодження багатьох систем організму.
Розрізняють декілька типів діабету:
- І тип. Організм не виробляє достатньо інсуліну, тож не може переробити цукор, який потрапляє до нього разом із їжею. Для попередження ускладнень хворий приймає інсулін, тож цей тип також називають інсулінозалежним.
- II тип. Організм неефективно використовує інсулін. Цей тип здебільшого пов’язують із надмірною вагою і браком фізичних навантажень, але є й фактор генетичної схильності. Хворі на діабет II типу не потребують доз інсуліну, однак приймають ліки, що контролюють рівень глюкози в крові.
- Гестаційний або діабет вагітних. Характеризується зміною рівня глюкози в крові вагітної жінки. Зазвичай цей симптом зникає протягом певного часу після пологів, однак його вважають ознакою схильності жінки до цукрового діабету, частіше II типу.
Симптоми діабету: стійке підвищення рівня цукру в крові, часте сечовипускання, підвищена спрага, швидке схуднення, постійне почуття голоду, підвищена втомлюваність, розлад уваги, нудота, блювота, біль у шлунку, відчуття поколювання або знижена чутливість шкіри рук або ніг, зниження гостроти зору, часті інфекційні захворювання, повільне загоєння ран.
До важких ускладнень цукрового діабету відносяться інфаркт міокарду, інсульт, діабетична ретинопатія з подальшою сліпотою, нефропатія з нирковою недостатністю, порушення кровотоку нижніх кінцівок.
Переважне значення в боротьбі з цукровим діабетом має первинна профілактика, яка повинна бути спрямована, в першу чергу, на здоровий спосіб життя, а саме:
- раціональне та здорове харчування, зменшення кількості цукру та насищених жирів;
- підвищення рухової активності;
- відмова від шкідливих звичок;
- дотримання режиму праці та відпочинку;
- зниження надлишкової маси тіла;
- контроль артеріального тиску.
Пам’ятайте! Ця хвороба супроводжує людину протягом усього життя, але виконуючи в повному обсязі призначення і рекомендації лікаря ендокринолога ви зможете уникнути ускладнень діабету і жити повноцінним життям: навчатися, займатися улюбленими справами, народжувати дітей та інше.