14 березня - Всесвітній день нирки

14 березня – Всесвітній день нирки

Щорічно в другий четвер березня з ініціативи Міжнародного товариства нефрологів та Міжнародного співтовариства нефрологічних федерацій відзначається Всесвітній день нирки, який в цьому році проводиться під девізом: «Здорові нирки для кожного скрізь» («Kidney health for everyone for everywhere»). Цей захід проводиться з метою підвищення інформованості населення про небезпеку, яку несуть захворювання нирок, та про проблеми людей, які живуть з ними.

14 березня - Всесвітній день ниркиДУ «Інститут нефрології Національної академії медичних наук України» 14 березня поточного року проводить науково-практичну конференцію, присвячену Всесвітньому дню нирки. Активну участь у заході з метою підвищення рівня професійних знань прийняли фахівці КУ «ЗМБДЛ №5». На конференції розглянуті такі питання: епідеміологія уражень нирок у дорослих та дітей в Україні; фактори ризику прогресування хронічної хвороби нирок та способи її сповільнення у дорослих та дітей; кардіо-васкулярні ускладнення у хворих на хронічну хворобу нирок: структура, частота, наслідки, профілактика тощо.

На сьогоднішній день в усьому світі зростає кількість хворих з термінальною нирковою недостатністю. Приблизно 1,8 мільйонів людей одержують замісні ниркову терапію. Кількість пацієнтів, які страждають від хронічних хвороб нирок, становить понад 10% від усього населення світу. Люди з хронічними хворобами нирок знаходяться в групі ризику, функція нирок цих людей може також прогресивно погіршуватися аж до того моменту, коли виникає потреба в «заміні» нирки, яка полягає в проведенні діалізу для очищення крові або пересадці нирки від донора.

Підступність захворювань нирок полягає в тому, що вони можуть багато років не давати знати про себе, не викликати ніяких скарг. Тому важливо стежити за станом своїх нирок: регулярно проходити медичне обстеження, що оцінює функціональний стан нирок, і вести здоровий спосіб життя, який зберігає здоров’я нирок.

До несприятливих чинників, що сприяють розвитку запалення в нирці і нирковій миски належить: перевтома, переохолодження, виснаження, зниження захисних сил організму, гіповітаміноз, захворювання статевої і сечовидільної системи.

Слід пам’ятати:

 • Хвороби нирок розвиваються повільно і ознаки їх з’являються на пізніх стадіях, коли пацієнт вже має ниркову недостатність і, можливо, навіть потребує діалізу. Ниркова замісна терапія потребує зміни способу життя пацієнтом та є надзвичайно дорогою для системи охорони здоров’я будь-якої країни.
 • Хвороби нирок – системні, згубні, але все ж таки часто виліковні, якщо своєчасно на них звернути увагу.

Нормальна робота нирок важлива для здоров’я людей, як в молодому так і в похилому віці. Розуміння тонких механізмів роботи власного організму має підштовхнути людей до здорової поведінки і свідомої профілактики порушень здоров’я. Для цього лікарі рекомендують не нехтувати власним здоров’ям та пам’ятати десять «золотих правил» здорових нирок:

 • не зловживати сіллю та м’ясом та не привчати до цього дітей;
 • годувати немовлят грудним молоком – це запобігає ранній надмірній вазі;
 • контролювати вагу (бажано вживати багато овочів та фруктів, обмежити висококалорійні продукти);
 • пити більше рідини (воду, зелений чай, ниркові фіточаї, натуральні морси, компоти) 2-3 літри на день, особливо в спекотний період року;
 • не палити, не зловживати алкоголем;
 • більше рухатися (проходити до 6 км. на день), регулярно займатися фізкультурою (для нирок це не менш важливо, ніж для серця);
 • не зловживати знеболюючими засобами, сечогінними препаратами (особливо без призначення лікаря);
 • захистити себе від контактів з органічними розчинниками і важкими металами, інсектицидами та фунгіцидами (користуватися захисними засобами);
 • не зловживати перебуванням на сонці, не допускати переохолодження поперекової області, органів тазу, ніг;
 • контролювати артеріальний тиск, рівень цукру і холестерину у крові;
 • регулярно проходити медичні обстеження, які дозволяють оцінний стан нирок (загальний аналіз сечі, креатинін крові, УЗД – 1 раз на рік).

Стежте за своїм здоров’ям  та будьте завжди здоровими!

Залишити відповідь

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Введіть для перевірки *

Search

+
Запорізька міська багатопрофільна дитяча лікарня №5
Нам важлива ваша думка і ми будемо вдячні за відгуки, вони допоможуть нам ставати краще заради здоров'я дітей!

Введіть для перевірки *